istanbul yamaç paraşütü
Babadağ Yamaç Paraşütü

Babadağ Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü her bireyin çocukluk hayalini bir kez de olsa süslemiştir. Özelikle yaz aylarında tatil rastladığımız ve yapmak için her zaman heveslendiğimiz bu sporu yapmak aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Sanılanın aksine güvenlik açısından güvenilir bir spor olan Yamaç Paraşütü birçok farklı tür ile gerçekleştirilebilmektedir. Tandem uçuşlar olarak adlandırılan pilot eşliğindeki yamaç paraşütü uçuşları özellikle turistik olarak bu deneyimi yaşamak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir türdür. Tandem yamaç paraşütü uçuşlarında kişiler özel ekipmanlar ile pilot eşliğinde uçuşu gerçekleştirmekte ve bu aktiviteyi sağlamaktadır. Bireysel yamaç paraşütü uçuşlarında ise paraşütün kontrolü tamamen kişidedir. Bu uçuşu yapabilmek için kişinin eğitimini başarı ile tamamlaması ve yamaç paraşütü pilot sertifikası olması gereklidir.

Ülkemizde doksanlı yılların başında yabancı pilotların yaptığı uçuşlar ile popüler bir hal alan ve günümüze kadar gelen yamaç paraşütü sporu her geçen gün daha da popüler olmaktadır. Fethiye bölgesinde yer alan Baba Dağ’da gerçekleştirilen uçuşlar sonrasında popülerleşen yamaç paraşütü için bu lokasyon önemli bir nokta haline gelmiştir. Ülkemizde olduğu kadar dünya genelinde de önemli bir yamaç paraşütü noktası olan Baba dağ’da hemen her gün uçuşlar yapılmaktadır.

1969 metre yüksekliği bulunan Baba Dağın bu kadar popüler olmasının bir sebebi ise bölgenin doğal güzelliğidir. Ortalama 20 – 30 dakika süren uçuşlarda Fethiye Ölüdeniz’in eşsiz güzelliği ve mavisinin yanı sıra Baba dağ’ın eteklerindeki yeşilin güzelliği ile eşsiz bir görsel sizleri bekliyor. Baba dağda yapılan uçuşların büyük bir çoğunluğunu tandem uçuşlar kapsamaktadır. Turistik uçuşlar Nisan ve Ekim ayları arasında oldukça yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir. Ülke genelinden ve dünyadan birçok insanın katılımı ile gerçekleştirilen bu uçuşlarda 3 farklı yükseklikteki kalkış alanları seçilir.

Yamaç paraşütü uçuşlarının güvenliği konusunda birçok yanlış düşüncede bulunmaktadır. Oldukça güvenli bir spor olan yamaç paraşütü uçuşlarında tehlike anında hem pilotu hem de yolcuyu taşıyacak kapasitede bir yedek paraşütte bulunmaktadır. Uçuşların güvenliği açısından kilo sınırlaması da bulunmaktadır. Maksimum 100 kg ile sınırlandırılan uçuşlarda minimum kilo sınırı ise 45’tir. Yamaç paraşütü tandem uçuşlarda bireyler araçlar ile uçuş alanlarına taşınma anından uçuşun sonlanmasına kadar sigortalanmaktadır.

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi