Özgür Olmak İçin Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü
Özgür Olmak İçin Yamaç Paraşütü

Özgür Olmak İçin Yamaç Paraşütü

Büyük şehirlerin kalabalık sokaklarında, her gün gittiğimiz işlerimizin stresinde ve günlük koşuşturmacaların acelesinde kendimizi kaybediyoruz. Gün sonunda eve geldiğimizde çoğu zaman hissettiğimiz şey ise sürekli bir şeylere bağlı oluşumuz. Çok azımız kafasına eseni o anda yapabilme lüksüne sahip. Bundan dolayıdır ki zamanla kendimizden uzaklaşarak bizi esir eden şeylere dönüşüyoruz. Sadece ödeyeceğimiz borçları veya satın alacağımız telefon modellerini konuşur, düşünür oluyoruz.

Doğadan uzaklaşıp, kendimize yabancılaşıyoruz. Tüm bunlara ara vermek ve özgür olmak için yamaç paraşütü yapabilir, 30 dakikada olsa kendimizi bulmaya yönelebiliriz. Özgür olmak için yamaç paraşütü diyoruz çünkü uçmaktan başka hiç birşey size kendinizi bu derece özgür hissettiremez. Yamaç paraşütünü şimdiye kadar deneyimlemediyseniz ve özgürlüğün tadını unuttuysanız bir dakika bile kaybetmeyin ve gökyüzüne kucak açın.

Türkiye’nin her yerinde sporcular ve heyecan severlere yapılan özgürlük için yamaç paraşütleri sizi de büyüleyecek ve bağımlısı yapacak. O zaman sizi bağımsızlığınıza kavuşturacak yamaç paraşütü hakkında biraz bilgi verelim.

Yamaç Paraşütü Hakkında

Yamaç paraşütü ülkemizde ve dünya genelinde çok tercih edilen bir hava sporudur. Uçmak insana özgürlüğü zirvede hissettiren bir eylem olması ile birlikte havada geçireceğiniz zaman boyunca her şeyden de uzaklaşmış olacaksınız. Tabi ki bunun için yapmanız gereken belirli şeyler olacaktır. Bunlardan ilki yaşadığınız şehirde yamaç paraşütü yapmanıza imkan sağlayacak olan kurumla iletişime geçmek olacaktır. Daha sonra sağlamanız gereken gereklilikler ise daha çok fizikidir. 

Bunlar kalp hastası olmamanız, astım hastası olmamanız, tansiyon rahatsızlığınızın bulunmaması, sara hastası olamamanız ve 100 kilogramdan ağır olmamanızdır. Ayrıca hamileyseniz de yamaç paraşütü yapmanız önerilmez. Yaşını 16’dan küçükse ailenizin onayını aldıktan sonra yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Fakat belli bir yaşın altındaki çocuklar havada iletişim kurmak zor olabileceği için yamaç paraşütü yapmak için uygun değillerdir.

Yamaç paraşütü yapmak için gereken diğer Bir şey ise şüphesiz ki paraşüttür. Paraşüt kanat, kolonlar, ipler ve kuşamdan oluşan bir hava aracıdır. Kanatlar hava ile dolarak uçmanıza imkan sağlayan bölümlerdir. İpler ağırlığı tutan ve dengeyi sağlayan parçalardır. Kuşam ise oturma bölümüne verilen addır. Son olarak kolonlar ipleri bir arada tutan ve daha kolay yön vermenize imkan sağlayan kısımlardır. Gerekli ekipman ve fiziki şartlar sağlandıktan sonra ise uygun hava koşullarının oluşması beklenir ve uçuş gerçekleştirilir.

Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır ?

Türkiye’de yamaç paraşütü yapmak için uygun olan birçok yer bulunmakta. Bunlardan en çok tercih edileni ise açık ara farkla Fethiye’de bulunan Babadağ’dır. Bu kadar popüler olma nedenlerinden biri ise 1900 metreden atladıktan sonra, Ölüdeniz manzarasıyla çekeceğiniz göz ziyafetidir. Profesyonel sporcuların ise en çok tercih ettiği lokasyon Erzurum Munzur Dağları’dır. Nedeni ise 3250 metre ile sporcular için oldukça tatmin edici olmasıdır. Ayrıca Denizli Dinamit Tepesi, Adıyaman Nemrut Dağı, Kaş Asas Tepesi gibi yerlerde yamaç paraşütünde oldukça popüler olan bazı yerlerdir.

Yamaç Paraşütü

Paylaş :

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herhangi bir sorunuz mu var ?

Profesyonel Müşteri Temsilcilerimizden Yardım Alın

Table of Contents

Canlı Destek
Canlı Destek
İstanbul Extrem
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?