istanbul yamaç paraşütü
Uçmak Engel Tanımaz!

Uçmak Engel Tanımaz!

Hava sporları ülkemizde ve dünyada oldukça fazla tercih edilen bir spor kolu. Serbest paraşüt, yamaç paraşütü ise en çok bilinen ve rağbet gören dallardan bazıları. Yamaç paraşütü serbest paraşüte göre sunduğu uzun süreli uçuş keyfinden dolayı daha çok tercih edilmektedir. Serbest paraşütten sonra adrenalin oranını arttırmak amacıyla yüksek dağlardan ve tepelerden atlayarak geliştirilen yamaç paraşütü ülkemizde de yoğun olarak yapılmakta. Spor olarak yapılmakla birlikte turizm açısından da fayda sağlayan yamaç paraşütü her yaştan insanın tercih ettiği bir aktivite. Yamaç paraşütü her açıdan ilgi çekici olmakla birlikte, insanın doğası gereği hava sporlarına olan mesafesini de bir açıdan kırmış durumda. Ülkemizde bu denli popüler olmasının en önemli nedenlerinden başlıcası ise kuşkusuz ki coğrafi elverişlilik. Örneğin Erzincan Munzur Dağları 3250 metrelik yüksekliğiyle profesyonellere inanılmaz bir deneyim sunar. Yamaç paraşütü lokasyonlarından en popüler olanı ise Fethiye Babadağ'dır.

Yamaç paraşütü yapabilmek için hamile olmamanız, astım veya kalp rahatsızlığına sahip olmamanız ve 100 kilogramdan ağır olmamanız gerekmektedir. Ayrıca 16 yaşından küçüklerin ise aile onayını almaları şart koşulur. Gerekli uygunluğa sahipseniz, eğitimi tamamlayarak pilotunuzun yönetiminde unutulmaz anlar geçirebilirsiniz.

Yamaç paraşütü yapabilmek için gerekli olan diğer bir şey ise şüphesiz paraşüttür. Kanat, ipler, kuşam ve kolonlardan oluşan paraşüt, sizi uçurmak için tasarlanmış bir mekanizmaya sahip. Havalanmanızı sağlayan kanat bölümüne bağlı ipler ağırlığa da destek olurken; oturduğunuz bölüm olan kuşam plastik veya tahtadan üretilebilmektedir. Son olarak kolon ise ipleri tek bir noktada tutan ve yön kontrolünün yapılmasını sağlayan bölümdür.

Engelli Bireyler İçin Yamaç Paraşütü Nasıl Gerçekleştirilir?

Yamaç paraşütü engelli bireyler için tercih edilemeyecekmiş gibi gelse de, her alanda olduğu gibi konu uçmakta engel tanımıyor! Engelli bireylere de bu unutulmaz deneyimi sunan birçok kurum mevcut. Öncelikle kişinin bulunduğu şehirdeki yamaç paraşütü noktalarına ulaşımı sağlanıyor. Yamaç paraşütü yapacak olan birey yürüme engelli ise paraşütte bulunan oturma noktasına (kuşam) birey oturtularak gerekli güvenlik önlemleri ile sabitleştirme sağlanır. Bu aşamadan sonra birey yamaç paraşütü pilotu ile birlikte uçuşa hazır bir konuma gelmektedir. Yamaç paraşütü yapacak olan engelli bireyin oturduğu mekanizmanın yardımcılar tarafından kaldırılmasından sonra yamaç paraşütü eğitmeninin de koşmasıyla birlikte paraşütün havalanması sağlanmaktadır.

Aynı zamanda görme engelli bireyler için de yamaç paraşütü pilotunun anlatımı ile bireyin gökyüzünün tadını çıkarması sağlanmaktadır.

Yamaç paraşütü engelli bireylerinde deneyimleyebileceği bir hava sporu olmasıyla da adrenalin severleri hayal kırıklığına uğratmıyor.

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi