Yamaç Paraşütü Nedir ?

Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Nedir ?

Yamaç Paraşütüt Nedir

Yamaç paraşütü ülkemizde 1990’larda popüler olmaya başlayan, eşsiz bir deneyim yaşamanızı sağlayacak güvenli bir hava sporudur. Yüksek tepelerden veya dağlardan atlanarak yapılan bu spor adrenalin severler tarafından çok rağbet gören bir aktivitedir. Uçmak herkesin çocukken düşlediği bir hayal olmaktan çıkar ve bulutlarla dans etme fırsatı yakalarsınız. Yamaç Paraşütü Nedir ?Bu deneyimi yanınızda eğitimli bir pilot ile gerçekleştirdiğiniz uçuşlar ise tandem uçuşlardır.

Tandem Nedir ?

Yamaç paraşütü tandem uçuşları uçmayı deneyimlemek isteyen bireylere bir uzman eşliğinde güvenli bir deneyim sunar. Havada olmak ve hava sporları insanın doğası gereği her zaman korkutucu ve endişe verici olmuştur. Yamaç Paraşütü Nedir ?Fakat tandem uçuşları size eşlik eden eğitimli pilotlar sayesinde güven verici hale gelirler.

Tandem yamaç paraşütü pilot ve yolcunun birlikte uçmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Tandem yamaç paraşütü 4 ana bölümden meydana gelir. Havalanmayı sağlayan kanatlar; ağırlığı dengeleyerek yön vermeye imkan sunan ipler; pilotun ve yolcunun oturduğu kuşam bölümü ve ipleri tek bir noktadan kontrol etmek imkanı sağlayan kolonlar size uçuş sırasında hizmet ederler. 15-20 derecelik eğimli araziye serilen tandem yamaç paraşütü yolcunun kanadın ön kısmına bağlanması ile uçuşa hazır hale getirilir. Yamaç Paraşütü Nedir ? Daha sonra pilot ve yolcunun beraber koşmasıyla kanatlar hava ile dolar ve tandem uçuşu başlar.

Bu eşsiz deneyimi yaşayabilmeniz için sizde aranan belli özellikler vardır. Bunlar kalp hastası olmamanız, sara hastası olmamanız, tansiyon rahatsızlığınızın olmaması ve astım hastalığınızın olmamasıdır. Bunun yanı sıra 100 kilogramdan ağır olmamanız gerekmektedir. Ayrıca yükseklik korkunuzun olmaması da beklenir çünkü havada bu korku nedeniyle yaşayacağınız panik istenmeyen durumlara yol açabilir.

Tandem kelime anlamı ile iki kişilik yamaç paraşütüyle yapılan uçuş anlamına gelmektedir. Yamaç paraşütünü deneyimlemek istiyorsanız size sunulan ilk seçenek tandem yamaç paraşütü seçeneğidir. Çünkü böylece hem endişelerinizden daha kolay kurtulabilir hemde deneyimli bir uzman ile daha güvende hissederek bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Tandem yamaç paraşütü için sağlanan güvenlik önlemlerinden biri de uygun hava koşullarını beklemektir. Rüzgarın tandem uçuşu için uygun yoğunlukta olması riskleri en aza indirecektir. Tandem uçuşu deneyimledikten sonra eğer tek başınıza uçmak isterseniz gerekli eğitimi aldıktan sonra siz de tek başınıza uçuş gerçekleştirebilirsiniz.

Tandem Uçuş Eğitimi Nedir ?

Tandem yamaç paraşütü yapmak için uzun bir eğitime ihtiyaç duyulmaz. Uçuş öncesi pilot tarafından verilecek kısa bir brifing ile uçuş yapılabilinir. Havada pilotunuz ile birlikte olacağınız için almanız gereken bilgi azdır. Tandem uçuşu sırasında manzaranın ve uçmanın keyfini süreceğiniz gibi sohbet edebilir veya video fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü

Paylaş :

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herhangi bir sorunuz mu var ?

Profesyonel Müşteri Temsilcilerimizden Yardım Alın

Table of Contents

Canlı Destek
Canlı Destek
İstanbul Extrem
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?