Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuşu Nedir ?

Yamaç Paraşütü
Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuşu Nedir ?

Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuşu Nedir ?

Yamaç paraşütü, serbest paraşütten farklı olarak bir tepe veya dağdan koşularak yapılan bir hava sporudur. Eğimli bir tepeye serilen paraşüt pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve havalanır. Bu sayede unutulmaz deneyimler yaşayacağınız uçuş başlamış olur. Yamaç paraşütü adrenalin severler için vazgeçilmez bir spor olmakla birlikte oldukça da güvenlidir. Yamaç paraşütü uçuşu başladıktan sonra uçuş pilotun tecrübesine ve malzemelerin performansına göre saatlerce sürebilir. 

İlk denemeleri 1940’lı yıllarda başlayan yamaç paraşütü o günden bugüne kadar malzemelerin kalitesi ve deneyimler arttırılarak birçok evreden geçmiş ve bugünkü formuna ulaşmıştır. Yamaç paraşütünün kanat yapısı 1980’li yıllardan itibaren kolay havalanan ve iyi bir uçuş performansı imkanı tanıyan şu anki yapısına dönüşmüştür. Ülkemizde ise 1990’larda paraşütçülerin Fethiye Baba dağı keşfetmesi ile başlamış ve öncüleri üniversite kulüpleri olmuştur.

Peki, size benzersiz bir deneyim yaşatan yamaç paraşütü mekanizması nasıl çalışır?
Öncelikle paraşütün kanat, ipler, kuşam ve kolonlar olarak 4 ana bölümü vardır. Kanatlar hava ile dolarak uçuşu sağlayan bölümlerdir. İpler ise kanatları tutan ağırlık dengesi sağlayan parçalardır. Kuşam tandem uçuşları sırasında ve her zaman pilotun oturduğu tahta veya plastikten yapılan oturma bölümüdür. Son olarak kolonlar ise ipleri bir arada tutan ve pilota yönlendirme imkanı sunan parçalardır.

Ayrıca sizden istenen belli kriterlerde bulunmaktadır. Bunlar kalp hastası olmamanız, astım veya tansiyon gibi rahatsızlıklarınızın olmaması, sara hastası olmamanızdır. Bunlara ek olarak 100 kilogramdan ağır olmamanız gerekmektedir. Aranan özelliklere uygunsanız tandem uçuşu yapmaya hazırsınız demektir.

Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuşu Nedir ?

Tandem uçuşları basit olarak yamaç paraşütü deneyimi yaşamak isteyen bireylere sunulan eğitimli pilotlarla birlikte yapılan uçuş deneyimleridir. Belirli yamaç paraşütü noktalarında tandem uçuş yapılabildiği gibi bu hizmeti veren kurumların kendi pistleri de bulunmaktadır. Belirlenen noktalara gittikten sonra her saniye unutamayacağınız deneyimler yaşayacağınız tandem uçuşu için hazırlıklar başlar. Tandem yamaç paraşütleri yolcu ve pilotu beraber taşımak için dizayn edilmiş paraşütlerdir.

Bu kanatlar açık bir şekilde 15-20 derecelik eğime sahip araziye serilir, yolcu da önde olacak şekilde kanada bağlanır. Uygun rüzgar başladığında beraber yürümeye başlanır, bu sırada kanat tepeye çıkar ve hava ile dolar. Daha sonra ise havalanma başlamış olur sizde bu muhteşem deneyimi tandem uçuşu ile yaşamaya başlarsınız.

 

Tandem uçuşu sırasında havada sohbet edebilir, fotoğraf ve video çekimi yapabilirsiniz. Tandem uçuşunu en mükemmel hale getirebilmek için kişi de aranan özelliklerin yanı sıra ortam ve havada da aranan bazı kriterler mevcuttur. Bunlardan en önemlisi uygun rüzgar ve hava koşullarıdır. Arazinin eğimi ve malzemelerin yapısı da tandem uçuşu kalitesini etkileyecektir. Ayrıca pilotunuzun performansı ve tecrübesi de oldukça önemlidir.

Yamaç Paraşütü

pAYLAŞ :

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herhangi bir sorunuz mu var ?

Profesyonel Müşteri Temsilcilerimizden Yardım Alın

Table of Contents

Canlı Destek
Canlı Destek
İstanbul Extrem
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?