istanbul yamaç paraşütü

Başlangıç Eğitimi

Uçmak sizin için bir çocukluk hayalinden fazlası ise deneyimle isteğinize karşı koyamıyorsanız yamaç paraşütü ile çoktan tanışmış olabilirsiniz. Yamaç paraşütü adrenalin severlere unutulmaz deneyimler yaşatan güvenli bir hava sporudur. Ayrıca ülkemizde dağları ve tepeleri ile bu spora oldukça elverişlidir. Yamaç paraşütü yapabilmek için kalp rahatsızlığınızın olmaması, sara hastanı olmamanız, astım rahatsızlığınızın olmaması, tansiyon hastalığınızın olmaması gibi kriterlere uygunluk göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca bunlardan biri de aşırı derecede yükseklik korkusuna sahip olmamanız gerekliliğidir. Bu şartları sağladıktan sonra pilotunuzla birlikte tandem uçuşu yapabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizin için uçmak bir deneyimden fazlası bir hayat tarzı ise bunun için pilotluk eğitimi alabilir ve hayatınızı gökyüzünde geçirebilirsiniz. Yamaç paraşütü pilotu olabilmek için belirli teorik ve pratik eğitimlerden geçmeniz gerekmekte. Yamaç paraşütü pilotluğu eğitimleri başlangıç eğitimi ile başlayıp seviye seviye ilerlemekte. Başarıyla geçtikten sonra da bulutların üzerinde dolaşmaya hazır, özgürlüğe kanat açmaya elverişli bir duruma geliyorsunuz.

Başlangıç Eğitimi İçeriği Nedir?

Yamaç paraşütü pilotluk eğitimi başlangıç eğitimi ile başlar ve eğitimler ve sertifikalar Türk Hava Kurumu tarafından verilmektedir. Başlangıç eğitimi (P1) teorik eğitim ile başlar, teorik eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan adaylar pratik eğitime geçmeye hak kazanırlar. Başlangıç eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar Türk Hava Kurumu ve Uluslararası Havacılık Federasyonu onaylı P2 Başlangıç Pilot sertifikası ve lisansına sahip olurlar. Bu lisansı aldıktan sonra 600 metreye kadar olan tepelerde bir eğitmen gözetiminde uçuş gerçekleştirebilirler. Başlangıç eğitimi daha önce de belirttiğimiz gibi teorik olarak başlar. Başlangıç eğitiminde teorik başlıklar ise şöyledir; yamaç paraşütünün tanımı, aerodinamik, meteoroloji, sevk ve idare, hava trafik kuralları ve acil durumlar. Başlangıç eğitimin teorik aşamasından sonra yamaç paraşütü pilotu adayları normal usuller ve acil durumlar olmak üzere iki sınava tabii tutulurlar. Sınavda başarılı olan adaylar ise uygulamalı eğitime girmeye hak kazanır.

Başlangıç eğitimlerinin uygulamalı aşamasında ise yamaç paraşütü pilotluğu adayları önce 5 nokta taklası adı verilen paraşütçü taklasını öğrenirler. Daha sonra ise düz arazide yamaç paraşütünü havalandırmayı, düz bir hat üzerinde koşarak kanadı başlarının üzerinde tutmayı ve düzgün bir şekilde söndürmeyi öğrenirler. Bu çalışma eksiksiz ve kusursuz olana kadar tekrar edilir. Başlangıç eğitimi uygulamalı aşamasında daha sonra ise eğimi %5-10 olan eğimli bir arazide aynı eğitimi tekrar ederken telsiz aracılığıyla onlara verilen komutlara uymayı öğrenirler. Bu sırada rüzgara ve eğime bağlı olarak kaldırma kuvveti ile oluşan çekilme hissini ve yerden 1-2 metre havalanarak ilk uçuşa başlama deneyimlerini yaşarlar. Başlangıç eğitimi uygulamalarında başarılı olan yamaç paraşütü pilotu adayları 60-350 metre yüksekliğindeki tepelerden kalkış ve iniş noktalarında bulunan iki eğitmen pilot kontrolünde 5 veya 7 uçuş yaparak başlangıç eğitimlerini tamamlarlar.

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi