istanbul yamaç paraşütü

Paramotor Eğitimi

Yamaç paraşütü özellikle son yıllarda çokça tercih edilen sporlar arasında yer alıyor. Birçok farklı türde yamaç paraşütünü yapmak mümkün. Bireysel uçuşlar, tandem uçuşlar, paramotor uçuşlar gibi farklı türlerde yamaç paraşütü yapabiliriz. Yamaç paraşütünü tanımlamak gerekirse, rüzgar, ağırlık ve kas gücüne ihtiyacı olunan çok hafif hava araçları kategorisinde yer alan paraşüt türüdür. Yamaç paraşütü ülkemizde doksanlı yılların başında yabancı pilotlar tarafından yapılarak popüler bir hal almaya başladı. Yamaç paraşütü denilince ülkemizde akla gelen ilk lokasyon Fethiye Baba dağ olduğunu söyleyebiliriz. Fethiye Baba dağ ülkemizin olduğu gibi dünyanın da yamaç paraşütünde oldukça önemli noktaları arasında yer almaktadır.

Yamaç paraşütü birçok farklı türde yapılabilmektedir. Paramotor eğitimleri ileri seviye yamaç paraşütü eğitimine sahip bireylerin tercihleri arasında sıkça yer almaktadır. Yamaç paraşütünde zorunlu olarak eğitim alınması gerektiği kanaatine düşülmemelidir. Tandem uçuşlar sayesinde bir pilot eşliğinde yamaç paraşütü yapmakta mümkündür.

Paramotor Eğitimi İçeriği Nelerdir?

Paramotor eğitimleri ortalama 15 gün sürede tamamlanmaktadır. Yamaç paraşütü paramotor eğitimlerinde teorik, yer çalışması ve uçuş eğitimleri olmak üzere kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır. Sınıf ortamında gerçekleştirilen teorik eğitimlerin ardından katılımcılar yer çalışmalarında kanat hakimiyeti, paramotor trike eğitimleri gerçekleştirilir. Ardından katılımcılar uçuş eğitimlerine geçerek paramotor eğitimlerini tamamlamış olur.
Katılımcıların paramotor ya da yamaç paraşütü uçuşları sırasında dikkat etmesi gereken konularda bulunmaktadır. Uçuşa engel sağlık problemleri olan kişilerin kesinlikle bu eğitimlere ve uçuşlara katılmaması gerekmektedir. Öte yandan eğitimler boyunca eğitmenlerin vereceği direktiflere uyulması ve tabi kalınması gerekmektedir.

Paramotor Eğitimi Katılım Şartları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yamaç paraşütü paramotor eğitimine katılım şartları diğer yamaç paraşütü eğitimlerinde olduğu gibi bulunmaktadır. Bu eğitim için gerekli şartlara maddeler halinde bakacak olursak;

 • Katılımcının 18 yaşından büyük olması,
 • En az P4 Yamaç Paraşütü Sertifikasına sahip olması,
 • Kendi sorumluluğunda 10 saat GPS kayıtlı uçuş gerçekleştirmiş olması,
 • Sağlık yönünden uçuşa engel bir durumunun bulunmaması gererklidir.

Paramotor eğitimi için gerekli olan evrakların listesi ise şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Kan grubu belgesi,
 • Öğrenim durumu belgesi,
 • P4 Yamaç Paraşütü Pilot Lisansı fotokopisi,
 • Son 6 ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Son 6 aya ait adli sicil kaydı,
 • Taahhütname,
 • THK pulu.

Yamaç paraşütü paramotor eğitimlerinde de başarılı olabilmek için diğer eğitimlerde olduğu gibi yazılı sınavdan %75 başarıya ulaşmış olmaları gereklidir. Bu başarıyı sağlayamayan katılımcıların bir gün hazırlık hakkı ile birlikte bir sınav ve sözlü sınav hakkı da bulunmaktadır.

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi