istanbul yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi

Yamaç paraşütü sporu son yıllarda insanların sıkça tercih ettiği aktiviteler arasında yer alıyor. Özellikle tandem uçuşlar hemen herkesin gözdesi durumunda. Belirli kriterleri sağlayan herkes tandem uçuş gerçekleştirebilmektedir. Peki nedir bu tandem uçuş? Sorunun cevabını özetleyecek olursak bir pilot eşliğinde özel ekipmanlar ile pilotun önünde yapılan uçuşa tandem uçuşlar denir. Daha çok turistik amaçlı yapılan bu uçuşlara ilgi oldukça büyüktür. Bireysel uçuşlarda ise kriterler ve istenen gereksinimler biraz farklıdır. Bireysel uçuş yapabilmek için kişinin mutlaka sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Yamaç paraşütü eğitimi adı altında belirli seviyelerde sertifikalar verilmektedir. Bu seviyeler sırasıyla P1 eğitimi, P2 eğitimi, P3 eğitimi, P4 eğitimi ve P5 eğitimi şeklindedir. Bu eğitimlerde belirli şartlar ve gereksinimler sağlandıktan sonra kişi bireysel olarak yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştirebilir.

Yamaç paraşütü eğitimlerinde katılım şartları da bulunmaktadır. Bu katılım şartları her eğitime göre farklılık göstermektedir. P4 Yamaç paraşütü eğitimi katılım şartlarına maddeler halinde bakacak olursak;

 • Kişinin sağlık yönünden uçuşa engel bir durumunun bulunmaması,
 • Kondisyon ve fiziki açıdan spora uygun olması,
 • P3 Orta Seviye Yamaç Paraşütü Pilot Sertifikasına sahip olması gereklidir.

P4 Eğitimi Gerekli Evrakları Nelerdir?

Yamaç paraşütü eğitim programlarına katılımda kişilerden belirli evrakları tamamlamaları gereklidir. Bu evraklardan biri ya da birkaçının gerekli kriterlere uygun olmaması veya eksik olması durumunda katılımcılar kursa kabul edilmemektedir. P4 Eğitimi gerekli evraklarını maddeler halinde inceleyecek olursak;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Son 6 aya ait Adli Sicil Kaydı,
 • Kan grubu belgesi,
 • Öğrenim belgesi,
 • P3 Orta Seviye Yamaç Paraşütü Pilot Sertifikası Fotokopisi,
 • Uçuş kaza sigortası bedeli makbuzu,
 • Son 6 ayda çekilmiş 4 Adet Vesikalık,
 • Taahütname, 18 yaşın altındaki kişiler için aile imzalı ve noter onaylı olmalı,
 • THK Pulu.

P4 Eğitiminde ders içeriği her yıl değişiklikler göstermek ile birlikte THK kontrolünde ayarlanmaktadır. Teorik ve uygulamalı eğitimleri başarılı tamamlayan katılımcılar yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu sınavın geçerli notu %75’tir. Bu sınavdan da başarılı olma durumunda uygulamalı uçuş sınavına kayıt olabilmektedir.

P4 Sertifika Şartları Nelerdir?

Katılımcılar hafif ve orta şiddetteki türbülanslara karşı havada kalarak trafik kurallarına uymaları ve toplu uçuşlarını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kursiyerlerin minimum 30 sorti / 10:00 saat termik uçuşu uçuş yapmalıdır. Bu uçuşlar GPS ile kayıt altına alınmalıdır. P4 sertifika eğitiminde katılımcılara Tam Emercensi uçuş hareketleri uygulamalı olarak yaptırılmaktadır. Tüm bu şartları sağlayan katılımcılar Yamaç Paraşütü P4 Sertifikasına sahip olacaklardır.

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi