Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi

yamaç paraşütü p4 eğitimi

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi

Yamaç paraşütü P4 eğitimi, paraşüt tutkunlarına yönelik olarak İstanbul Extrem tarafından verilen eğitimlerden biri olarak biliniyor. Bu seviyedeki adaylar, THK ve FAI tarafından verilen P4 lisansına sahip olmak için eğitim alıyorlar. P4 lisansı aynı zamanda deneyimli pilot lisansı şeklinde de anılabiliyor. Bu kurs programına katılmak isteyen pilot adaylarının, orta pilot eğitimi almış olmaları gerekiyor. Bu eğitim neticesinde P3 lisansı almaya hak kazanmış olanlar P4 eğitimine başvuruda bulunabiliyor. 

Bu eğitim süreci bazı kaynaklarda yalnızca “Pilot Eğitimi” adıyla da anılabiliyor. Bununla birlikte; bazı firma ve havacılık kulüpleri, P4 ve P5 eğitimini birleştirerek vermeyi de uygun görebiliyorlar. Bu konuda detaylı bilgilendirme kurs programları öncesinde ilgili kurumlar tarafından yapılıyor. Kursiyerler yamaç paraşütü p4 eğitimi için başvurularını bu bilgiler doğrultusunda tamamlayarak, eğitimlere başlayabiliyorlar. Kurs katılım şartları ve kayıt sürecine ilişkin kurallar THK ve FAI tarafından belirleniyor. Kurs içeriklerinde de aynı şekilde; THK ve FAI tarafından belirlenmiş olan müfredata bağlı kalınıyor. 

Bazı eğitim seviyelerinde ekipman desteği firmalar tarafından verilebiliyor. Ancak; P3 eğitimi ve sonrasındaki seviyelerde çoğu zaman pilot adaylarının kendi ekipmanlarına sahip olmaları bekleniyor. Bu konuda gerekli bilgilere firmaların web siteleri ya da telefon numaraları aracılığıyla ulaşmak mümkün oluyor. Peki; P4 eğitimi hakkında bilinmesi gereken detaylar neler? Adayları nasıl bir kurs içeriği bekliyor? P4 eğitimi alabilmek için hangi gereksinimleri karşılıyor olmak gerekiyor?

yamaç paraşütü termik eğitimi
yamaç paraşütü eğitimi p4

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi Programı

Peki; P3 Eğitimi içeriğinde neler var? Daha önce başlangıç eğitimi ile temel yamaç paraşütü eğitimi almış olan adayları bu süreçte neler bekliyor? Program kapsamında pilot adaylarının hangi konulara odaklanması gerekiyor?

Deneyimli pilot eğitimi olarak da adlandırılan P4 eğitimi yaklaşık 20 gün süren yoğun bir programı içeriyor. Kursiyerler bu program kapsamında uçuş ve uygulama ağırlıklı çeşitli dersler alıyorlar. Ancak diğer aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da yer eğitimleri ve teorik derslere de yer veriliyor. P4 eğitim süreci tecrübe ve özen isteyen yamaç paraşütü kurslarından biri olarak biliniyor. Bu anlamda adayların yorucu bir çalışma temposuna hazır olmaları gerekiyor. Adaylar, termik eğitiminin yanı sıra; deniz üzerinde gerçekleştirilecek uçuşların yer aldığı bir eğitim süreci ile karşılaşıyor. 

Kursiyerler P3 eğitiminde hava trafik kuralları ile tanışmış oluyorlar. P4 eğitiminde ise hava trafik kurallarını dikkate alarak çeşitli uçuşlar gerçekleştirmeleri bekleniyor. Yelken uçuşu ve termik uçuşuna dair eğitimler bu aşamada bir üst seviyeye taşınıyor. Deneyimli pilot adaylarının eğitim süresince 30 sorti uçuşu gerçekleştirmeleri gerekiyor. Aynı zamanda, yamaç paraşütü P4 eğitimi içeriğinde bulunan termik eğitimi kapsamında 10 saat uçuş yapmaları bekleniyor. 

Termik uçuşlarında, pilot adaylarının 700 ve 1000 metreye varan yüksekliğe ulaşmaları kriterlerden biri oluyor. Bu noktada; pilot adaylarının havada kaldıkları süre de önem taşıyor. Uçuşların 15 dakikanın üzerinde olması, uçuşun başarılı sayılması için belirlenen kriterlerden biri oluyor. Uçuş sürelerinin saptanması ve uçuşların başarı oranının değerlendirilmesi GPS kayıtları sayesinde yapılıyor. Eğitmenler bu kayıtları inceleyerek pilot adayları hakkında gerekli değerlendirmeleri yapabiliyorlar. Deneyimli pilot eğitimi alan adayların bu kursu başarıyla tamamlamaları için başarı oranının %75 olması gerekiyor. Bu başarı oranı uçuşların yanı sıra; kurs sonunda uygulanan teorik ve uygulamalı testler neticesinde saptanıyor. Başarılı olan adaylar, THK ve FAI onaylı deneyimli pilot sertifikası almaya hak kazanarak kurs programını tamamlıyorlar. Dileyen adaylar daha sonra “Uzman Pilot Eğitimi” olarak da anılan P5 eğitimi için başvuruda bulunabiliyorlar. 

yamaç paraşütü termik eğitimi

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi Ders İçerikleri

Kursiyerler P4 eğitimi kapsamında birçok farklı alanda dersler alıyor. Bu aşamada ilk yardım ve acil durum müdahale eğitimleri de devreye giriyor. P4 kurs içeriğinde, farklı uçuş eğitimleri yer alıyor. Bunlar; yelken uçuşu, dalga uçuşu, termik uçuşu ve mesafe uçuşu şeklinde sıralanıyor. Daha önce eğitim süreçlerinde meteoroloji eğitimi almış olan pilot adaylarına bu aşamada kapsamlı meteoroloji eğitimleri veriliyor. Malzeme bilgisine yönelik dersler almış olan pilot adayları bu aşamada ileri düzey malzeme bilgisi dersleri alıyor.

 

Aktif pilotaj eğitimi, P4 kurs programı kapsamında verilen bir diğer ders oluyor. Telsiz eğitimine başlangıç düzeyinde başlayan kursiyerler bu aşamada da bu alanda dersler almayı sürdürüyor. Uçuş güvenliğine yönelik pratik ve teorik eğitimler yamaç paraşütü P4 eğitimi konuları arasında yer alıyor. Rota seçimi ilk kez bu aşamada devreye giren dersler arasında yer alıyor. 

Yamaç Paraşütü P4 Eğitimi Katılım Koşulları

Yamaç paraşütü p4 eğitimine katılımın ilk koşulu başlangıçta da belirttiğimiz gibi P3 sertifikasına sahip olmak… Bunun yanı sıra; adayların sağlık ve eğitim durumları da önem taşıyan bazı konular olarak karşımıza çıkıyor. Pilot eğitimi alabilmek için adayların en az ilkokul diplomasına sahip olmaları isteniyor. Buna ek olarak; adayların yamaç paraşütü yapabileceğini gösteren bir sağlık raporu almaları gerekiyor.

Renk körü olan ya da görme bozukluğundan muzdarip adaylar eğitimlere katılamıyor. Omurga, kalp, solunum rahatsızlıkları da adayların yamaç paraşütü eğitimi alamayacakları anlamına geliyor. Eğitim almak isteyen adayların THK ve FAI tarafından belirlenmiş olan boy ve kilo kriterlerini incelemeleri de tavsiye ediliyor. Bu koşulları sağlamaları halinde adaylar eğitim başvurusunda bulunabiliyor.

Yamaç paraşütü P4 eğitimi içeriği ve kurs kayıtlarına dair detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Eğitim süreçleri ve ücretlerine dair sorularınız varsa İstanbul Extrem ile iletişime geçebilirsiniz. Eğitimler ve tandem uçuşlara dair güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Görüş, öneri, randevu talebi ve diğer tüm konular hakkında aşağıda bulunan telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz;

Table of Contents

Canlı Destek
Canlı Destek
İstanbul Extrem
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?