Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi

yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi, yamaç paraşütü eğitimlerinin son halkası olarak karşımıza çıkıyor. Bu aşamada eğitim alan pilot adayları, “uzman pilot” lisansının sahibi oluyor. İstanbul Extrem, tarafından verilen eğitimlerin tüm aşamalarının ardından adaylara çeşitli derecelerde pilot sertifikaları veriliyor. Bu sertifikaların, THK ve FAI onaylı olduğu biliniyor. Yani bu sertifikaların dünyanın hemen her noktasında geçerliliği bulunuyor. Pilotlar, aldıkları eğitim ve elde ettikleri yeterlilik doğrultusunda kazandıkları hakları farklı ülkelerde de kullanabiliyor. 

Uzman pilot sertifikasına sahip olan, yamaç paraşütü pilotları, tek başlarına uçuş gerçekleştirebiliyorlar. Uzun mesafe uçuşu yapabiliyorlar. Ticari tandem pilotu olarak anılıyorlar. Aynı zamanda yamaç paraşütü eğitimi veren çeşitli kurumlarda eğitmen olarak görev alabiliyorlar. Uzman pilot sertifikası bulunanlar, bir yamaç paraşütü pilotunun ihtiyaç duyduğu tüm yeterliliklere sahip olarak kabul ediliyorlar. Peki; kimler uzman pilot eğitimi alabiliyor? Uzman pilot eğitimleri neleri içeriyor? Kurs programları nasıl ilerliyor?

yamaç paraşütü p5
yamaç paraşütü p5 kursu

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi Kimlerin Katılımına Uygundur?

P5 eğitimi almak isteyenler için diğer yamaç paraşütü eğitimi aşamalarında da olduğu gibi bazı kriterler bulunuyor. P5 eğitimi alacak kişiler bu alanda uzmanlaşmak için bu kurs programına katılıyor. Bu nedenle; eğitim sürecinin son derece zorlayıcı olabildiği biliniyor. Elbette öncelikli olarak; adayların diğer eğitim aşamalarını tamamlamış olmaları gerekiyor. Son olarak; P4 eğitimi almış ve deneyimli pilot sertifikası elde etmiş olmaları bekleniyor. Diğer tüm eğitim aşamalarında 16 olan yaş sınırının aksine; uzman pilot eğitimi için yaş sınırı 18 olarak biliniyor. Bu eğitimin zorluk derecesiyle paralel olarak belirleniyor. Bu anlamda adaylar için ikinci önemli koşul yaş oluyor. 

Yamaç paraşütü p5 eğitimi, diğer tüm eğitim süreçleri gibi sağlık koşulunun ön planda olduğu bir süreci kapsıyor. Yani; eğitimlerden faydalanabilmek için “yamaç paraşütü yapmaya elverişli” olmak gerekiyor. Bunu belgelendirmek için; Aile Sağlığı Merkezlerine başvurarak, “yamaç paraşütü yapabilir” ibareli bir sağlık raporu alınması isteniyor. Kimi durumlarda, eğitmenler bu raporu yeterli görmeyebiliyor. Bu noktada; hastanelere başvurarak heyet raporu alınması ve bu raporun ilgili eğitim kurumuna sunulması istenebiliyor. 

P5 eğitimi alacak adayların, adli sicil kaydı bulunmaması ve en az ilköğretim düzeyinde eğitim almış olmaları da isteniyor. Adayların belirli boy ve kilo kriterlerini karşılamaları gerekiyor. Adaylar için gerekli boy aralığı 1.55 – 2.00 metre ve kilo aralığı 45 – 110 şeklinde oluyor. Eğer aday tüm bu kriterleri karşılıyorsa ve gerekli yeterliliklere sahipse, P5 eğitimi almasında bir sakınca bulunmuyor. Gerekli evraklar eşliğinde kurs kaydını tamamlayarak eğitim sürecine başlayabiliyor.

p5 yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü P5 Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

Eğitim süreci için gerekli evraklar, koşullar ile örtüşüyor. Adayların, eğitim yeterliliğine sahip olduklarını göstermeleri için öğrenim durum belgesi sunmaları gerekiyor. Katılım koşullarından söz ederken ifade ettiğimiz gibi, sağlık raporu sunulması gereken belgelerden biri oluyor. Buna ek olarak; adayların sağlık bakanlığı onaylı ilkyardım belgesine de sahip olmaları gerekiyor. Adayın, sürmekte olan bir mahkeme süreci bulunmaması gerekiyor. Taksirli suçlar haricinde herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olması isteniyor. Bu durumu; adli sicil kaydı ile ispatlaması bekleniyor. Dört adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı, eğer nüfus cüzdanında bilgi bulunmuyorsa kan grubu belgesi sunulması gerekiyor. Uçuş kaza sigortası ve taahhütname sunulması gereken diğer belgeler olarak sıralanabiliyor.

Uzman Pilot Eğitimi İçeriği

Yamaç paraşütü P5 eğitimi, kapsamlı dersleri içeriyor. Eğitimler teorik ve uygulamalı olarak yürütülüyor ancak; uygulamanın daha ağırlıklı olarak sunulduğu biliniyor. Kurs programı genellikle 20 günlük bir süreyi kapsayacak şekilde planlanıyor. Eğitim sürecinin sonunda hem yazılı hem de uygulamalı sınavlar gerçekleştiriliyor. Adaylara, normal usuller ve acil durum testi uygulanıyor. Bu sınavlarda adayların %75 ve üzeri başarı göstermeleri gerekiyor. Acil durum testinin ise hatasız olarak tamamlanması bekleniyor. Bu başarıyı sağlayabilen adaylar “uzman pilot” unvanı almaya hak kazanıyor. 

Eğitim süreci için adaylar kampa alınıyorlar. Çünkü bu aşamada eğitimler belirli periyotlar halinde tüm güne yayılarak gerçekleştiriliyor. İlk olarak; yamaç paraşütü P5 eğitimi, teorik eğitim süreci ile başlıyor. Malzeme bilgisi, yedek paraşüt katlama gibi konulara bu aşamada odaklanılıyor. 

Bu aşamada termik ve yelken uçuşuna dair uygulamalara devam ediliyor. Uzun mesafe uçuşlarına yer veriliyor. Farklı hava koşullarında pilot adaylarının performanslarını değerlendirebilmek adına farklı bölgelerde uçuş yapmaları istenebiliyor. Adaylar daha önce belirlenen bir ortaya bağlı kalarak uçuş yapıyorlar. Uçuşlar eğitmenler tarafından gözlemleniyor ve değerlendiriliyor. Adayların eğitim süresince yaptıkları uçuşlarda 100 kilometre mesafeye ulaşmaları gerekiyor. Bunun için toplamda 5 uçuş hakkı tanınıyor. 

Uzman Pilot Eğitimi P5 Eğitimi İçin Gerekli Ekipmanlar

Adaylar eğitimlerin ilk aşamalarında ekipman için eğitim kurumundan destek alabiliyor. Belirli ekipmanlar adaylara kurum tarafından sağlanabiliyor. Ancak P3 eğitimi itibariyle adayların kendi ekipmanlarını edinmeye başlamaları gerekiyor. P5 eğitiminde de adayların tamamen kendi ekipmanlarına sahip olmaları isteniyor. Bu noktada; temel yamaç paraşütü ekipmanlarının yanı sıra; adayların bazı ekipmanlara ihtiyacı oluyor. Bunlar; spor ayakkabı ya da bot, dizlik, rüzgarlık, eldiven gibi koruma amaçlı ekipmanlar olarak sıralanıyor.

Yamaç paraşütü P5 eğitimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Eğitimlerimize dair tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İstanbul Extrem ile ilgili güncel gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Diğer tüm konular için bize aşağıda bulunan telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 

Table of Contents

Canlı Destek
Canlı Destek
İstanbul Extrem
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?