Yamaç Paraşütü SİV Eğitimi

yamaç paraşütü siv
siv eğitimi
yamaç paraşütü siv eğitimi

Yamaç Paraşütü SİV Eğitimi

Yamaç paraşütü SİV eğitimi acil durumlara müdahale edebilecek paraşüt pilotları yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitim olarak biliniyor. Yamaç paraşütü eğitim aşamalarının tamamında olduğu gibi SİV eğitiminde de THK’nın belirlediği bir müfredata bağlı kalınıyor. Katılım şartları da tıpkı diğer aşamalarda olduğu gibi THK ve FAI tarafından belirleniyor. SİV eğitiminde adaylara yamaç paraşütü uçuşları sırasında ortaya çıkabilecek olumsuz durumlarda devreye girmeleri için eğitim veriliyor. İlkyardım desteği sağlayabilmeleri için acil müdahale konusunda gerekli bilgileri edinmeleri sağlanıyor.

SİV eğitiminde kalkış sırasında, uçuş süresince ya da inişe geçildiğinde oluşabilecek olumsuz durumlara yönelik eğitim veriliyor. Yamaç paraşütünün, doğru şartlar altında yapıldığında riskli bir spor olmadığının bilinmesi gerekiyor. Bu noktada; kurallara bağlı kalmak, doğru hava koşullarında, doğru ekipmanlarla uçmak gerekiyor. Ancak, buna rağmen her spor dalında olduğu gibi yamaç paraşütü de bazı riskler barındırıyor. Bunun için bu gibi durumlarda müdahalede bulunacak ve olumsuzlukları en aza indirgeyecek pilotlara da ihtiyaç duyuluyor.

Beş aşamayı kapsayan yamaç paraşütü eğitimleri boyunca adaylar acil müdahale eğitimleri alıyorlar. Ancak; yamaç paraşütü SİV eğitimi tamamen acil müdahale ve ilkyardım üzerine kurulmuş bir eğitim programını kapsıyor. Bu eğitim süresince pilotlara, kapsamlı ve son derece detaylı eğitimler veriliyor. 

Eğitim süreci hem teorik hem uygulamalı dersleri kapsıyor. SİV eğitimi bazı durumlarda adaylar için son derece zorlayıcı olabiliyor. Olumsuz durumlara karşı müdahale biçimleri öğretildiği için eğitimler sırasında pilot adayları da riskli durumlarla karşılaşabiliyor. Adayların hafif yaralar alması söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda, İstanbul Extrem bünyesinde görev alan eğitmen pilotlar müdahale için hazır bekliyorlar. Aynı zamanda ortaya çıkabilecek ciddi hasarları ve yaralanmaları önlemek için eğitimler uygun alanlarda gerçekleştiriliyor. 

SİV eğitimini tamamlayan ve başarılı olan adaylar THK ve FAI onaylı SİV sertifikası almaya hak kazanıyorlar. Teorik ve uygulamalı sınavlarda ilk aşamada başarı gösteremeyen adaylara bir hak daha tanındığı biliniyor. Peki; SİV eğitiminde hangi derslere odaklanılıyor? Kimler eğitimlere katılabiliyor?

siv eğitimi yamaç paraşütü
Yamaç Paraşütü eğitimi

Yamaç Paraşütü SİV Eğitimi Hangi Dersleri İçeriyor?


Peki; SİV eğitiminde hangi dersler veriliyor? Hangi konular üzerinde duruluyor? Yamaç paraşütü uçuşları sırasında kalkış, uçuş ve inişte acil müdahale gerektiren durumlarla karşılaşılabiliyor. Kalkış esnasında, önden kapanma, kravat, düğüm, slaytlı ve twistill kalkış gibi olumsuzluklar ortaya çıkabiliyor. Uçuş esnasında, fren ipi kopması, asimetrik kapanma, spin, stol gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. İniş sırasında ise planlanan alanın dışında zorunlu inişler ve olumsuzluklar görülebiliyor. Ağaca, suya, tele, çatıya iniş yapılması söz konusu olabiliyor. Eğimli arazilere iniş söz konusu olabiliyor. Sürüklenme ve benzeri olumsuzluklar yaşanabiliyor. 

SİV eğitimi almış pilotlar bu gibi durumlarda acil müdahale gerçekleştirmek üzere yetiştiriyorlar. Böylelikle, olumsuz durumlarla karşılaşan pilotların en az hasarı alması mümkün hale geliyor. Yaralanma gibi durumlarda acil müdahaleler hayat kurtarabiliyor. 

Yamaç paraşütü SİV eğitimi kapsamında verilen dersler teorik ve uygulamalı olarak ikiye ayrılıyor. Derin stol, yunuslama,wingover, asimetrik ve önden kapanma, spiral dalış gibi dersler, teorik dersler arasında yer alıyor. Uygulama aşaması ise daha kapsamlı dersleri içeriyor. Bu noktada; yedek paraşüt katlama, yedek paraşüt açma gibi eğitimler de veriliyor. Hız sistemiyle asimetrik kapama, asimetrik kapamada ters yöne dönüş, ağırlık kaydırarak istikamet sağlama, rotasyon gibi uygulamalar yapılıyor. Speed kullanımı, wingover, etkili kulak kapama gibi dersler de uygulama aşamasının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Beş nokta taklası, dar alana yaklaşma, dar alana iniş gibi bazı uygulamalar yapılıyor. 

Yamaç paraşütü SİV eğitimi süresince adayların özverili ve dikkatli davranmaları gerekiyor. Pilot adaylarının eğitimlerde başarılı kabul edilebilmesi için tüm teorik dersleri başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Uygulamalı eğitimler kapsamında verilen tüm görevleri eksiksiz ve kusursuz biçimde yerine getirmeleri bekleniyor. Eğitimler adaylar için zorlayıcı ve yıpratıcı olabiliyor. Buna hazırlıklı olmak önem taşıyor. Çünkü adaylar bu eğitim süresince hayati tehlike yaratabilecek veya yaralanmalara sebep olabilecek olumsuzluklarla mücadele etmeyi öğreniyorlar. Adayların eğitimleri süresince uygulamalarda gösterdikleri reaksiyon önem taşıyor. Aşırı reaksiyon göstermeden gerekli ve yeterli müdahaleyi yapmaları bekleniyor. Ayrıca kalkış, uçuş ve iniş sırasında belirlenen prosedürlere bağlı kalmaları da önem taşıyor.

acil durum eğitimleri yamaç paraşütü

Yamaç Paraşütü SİV Eğitimi Katılım Şartları ve Gerekli Evraklar

SİV eğitimi almak isteyen adayların yamaç paraşütünde belirli bir seviyede olmaları bekleniyor. Adayların bu noktada; deneyimli pilot eğitimi olarak da anılan P4 eğitimlerini tamamlamış olmaları gerekiyor. P4 sertifikasına sahip ve GPS ile kaydı alınmış 10 saatlik uçuş gerçekleştiren adaylar SİV eğitimine başvurabiliyor. Pilot adaylarının diğer eğitim aşamalarının aksine 16 değil; 18 yaşın üzerinde olmaları bekleniyor. Boy ve kilo sınırlamaları diğer eğitimlerde olduğu gibi 155 – 200 cm, 45 – 110 kg olarak biliniyor. Adayların bel ve omurga sorunları olmaması, epilepsi, astım, kalp rahatsızlıkları bulunmaması gerekiyor. Renk körlüğü olan adaylar SİV eğitimi için kabul edilmiyor. Adayların minimum ilköğretim eğitimi almış olmaları gerekiyor.

Adaylardan, adli sicil kaydı, nüfus cüzdanı, öğrenim durum belgesi, P4 sertifikası fotokopisi gibi belgeler isteniyor. Ayrıca sağlık bakanlığı onaylı ilkyardım belgesi almış olmaları gerekiyor. Vesikalık fotoğraf, kan grubu belgesi, sağlık raporu istenen diğer belgeler arasında sıralanıyor.

Yamaç paraşütü SİV eğitimi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Eğitim ve kayıt sürecine dair tüm sorularınız İstanbul Extrem ile iletişime geçebilirsiniz. Güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Diğer tüm konular için bize aşağıda bulunan telefon numaralarımız aracılığıyla ulaşabilirsiniz;

 

Table of Contents

Canlı Destek
Canlı Destek
İstanbul Extrem
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?