istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Adana'da Yamaç Paraşütü

Adana'da yamaç paraşütü yapmak isteyenlere çok özel fırsatlar sunuyor. Eğer Adana iseniz ve yamaç paraşütünü deneyimlemek istiyorsanız, eğitimli pilotlar eşliğinde bu hizmeti veren kurumlarla iletişime geçebilirsiniz. Adana'da yamaç paraşütü son yıllarda yapılan etkinliklerle desteklenmekte ve popülerliği arttırılmaya çalışılmaktadır. Adana'da yamaç paraşütü alanlarından en çok tercih edileni Çukurova Rüzgarlı Tepe'dir.260 metrelik irtifası ile Adana'da ki yamaç paraşütü severler için inanılmaz bir deneyim elde etmenize imkan sağlayacaktır. Uçuşun yapılacağı alana geldikten sonra eğitmenlerin hava koşullarının elverişli olduğuna onay vermesiyle yamaç paraşütünü gerçekleştirebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Nedir ve Neler Gerektirir?

Yamaç paraşütü, serbest paraşütten farklı olarak bir tepe veya dağdan koşularak yapılan bir hava sporudur. Eğimli bir tepeye serilen paraşüt pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve havalanır. Bu sayede unutulmaz deneyimler yaşayacağınız uçuş başlamış olur. Yamaç paraşütü adrenalin severler için vazgeçilmez bir spor olmakla birlikte oldukça da güvenlidir. Yamaç paraşütü uçuşu başladıktan sonra uçuş pilotun tecrübesine ve malzemelerin performansına göre saatlerce sürebilir. İlk denemeleri 1940'lı yıllarda başlayan yamaç paraşütü o günden bugüne kadar malzemelerin kalitesi ve deneyimler arttırılarak birçok evreden geçmiş ve bugünkü formuna ulaşmıştır. Yamaç paraşütünün kanat yapısı 1980'li yıllardan itibaren kolay havalanan ve iyi bir uçuş performansı imkanı tanıyan şu anki yapısına dönüşmüştür. Ülkemizde ise 1990'larda paraşütçülerin Fethiye Babadağı keşfetmesi ile başlamış ve öncüleri üniversite kulüpleri olmuştur.

Peki size benzersiz bir deneyim yaşatan yamaç paraşütü mekanizması nasıl çalışır?
Öncelikle paraşütün kanat, ipler, kuşam ve kolonlar olarak 4 ana bölümü vardır. Kanatlar hava ile dolarak uçuşu sağlayan bölümlerdir. İpler ise kanatları tutan ağırlık dengesi sağlayan parçalardır. Kuşam tandem uçuşları sırasında ve her zaman pilotun oturduğu tahta veya plastikten yapılan oturma bölümüdür. Son olarak kolonlar ise ipleri bir arada tutan ve pilota yönlendirme imkanı sunan parçalardır. Ayrıca sizden istenen belli kriterlerde bulunmaktadır. Bunlar kalp hastası olmamanız, astım veya tansiyon gibi rahatsızlıklarınızın olmaması, sara hastası olmamanızdır. Bunlara ek olarak 100 kilogramdan ağır olmamanız gerekmektedir. Aranan özelliklere uygunsanız tandem uçuşu yapmaya hazırsınız demektir.

Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır?

Türkiye'de yamaç paraşütü için uygun pek çok lokasyon bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ise açık ara Fethiye'de bulunan Babadağ'dır. Bu kadar çok rağbet görme nedenlerinden biri ise 1900 metreden atladıktan sonra, Ölüdeniz manzarasıyla doğaya, maviye ve yeşile doymanızı sağlayacak göz ziyafetidir. Profesyonel sporcuların ise en çok tercih ettiği lokasyon Erzurum Munzur Dağları'dır. Nedeni ise 3250 metre ile sporcular için oldukça tatmin edici olmasıdır. Ayrıca Denizli Dinamit Tepesi, Adıyaman Nemrut Dağı, Kaş Asas Tepesi gibi yerlerde yamaç paraşütünde oldukça popüler olan bazı yerlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi