Açıklama

Başkentimiz Ankara'da yamaç paraşütü yapmak isteyenler buraya! Aklınızdaki bütün sorulara cevap olacak yazımıza Ankara'da yamaç paraşütünün yapıldığı lokasyonlarla başlayalım. Ankara'da yamaç paraşütü Gölbaşı'nda bulunan üç tepeden gerçekleştirilmekte. Bunlar 180 metre irtifaya sahip olan Racon Tepe, 80 metre irtifaya sahip olan Hatıra Tepe ve 60 metre irtifaya sahip olan Recai Tepe'dir. Ankara'da yamaç paraşütü yapılan bu tepelerin hepsi Konya yolu üzerinde yer almaktadır. Yaz aylarında ise Ankara'da yamaç paraşütü daha yüksek olan Ayaş ve Güdül'deki tepelerde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kalkış ve iniş için gerekli alana sahip herhangi bir tepeden de yamaç paraşütü yapılabilinir.
Ankara'da yamaç paraşütü yapmak isteyenler gerekli kurumlarla iletişime geçerek, uygun meteorolojik koşulların oluşmasından sonra yamaç paraşütü deneyimini yaşayabilirler. Ankara'nın doğasını yukardan izlerken tarihi yapısını düşünerek deneyiminize başka bir perspektif katabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü adrenalin severlerin 1980'lerde serbest paraşütü geliştirerek keşfettiği bir hava sporudur. Hava sporları arasında oldukça güvenli olmasıyla öne çıkar. Prensip olarak paraşütün kalkış yapılacak tepeye serilmesi ve pilotun rüzgarı kullanarak havalanmasıyla yapılan yamaç paraşütü, havada akrobatik hareketler ve sert manevralar yapma imkanı da sunarak adrenalin severlere her anlamda bir tatmin sağlamaktadır. Ayrıca inişten sonra paraşütün bir sırt çantası boyutuna kadar katlanabilmesi ise sporculara büyük bir pratiklik sunar.

Eğer yamaç paraşütü yapacaksanız ve bu ilk deneyiminizse sizden beklenen bazı fiziki gereklilikler bulunmaktadır. Yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız 100 kilogramdan ağır olmamanız, sara hastası olmamanız, tansiyon hastası olmamanız, kalp rahatsızlığınızın olmaması, hamile olmamanız ve astımınızın olmaması beklenmektedir. Ayrıca eğer 16 yaşından küçükseniz ailenizin onayını almadan yamaç paraşütü yapmanız mümkün değildir. Küçük yaşta çocuklarla ise havada iletişim kurmanın zor olabileceği düşünülerek uçuş yapılmamaktadır. Eğer gerekli şartlara uyuyorsanız eğitimli bir pilot ile tandem uçuş yapabilirsiniz. İki kişilik uçuşlara tandem yamaç uçuşu denmektedir. Tandem uçuş ilk deneyiminiz için zorunludur çünkü eğitim almadan yamaç paraşütü yapmanız çok risklidir. Yamaç paraşütü pilotları uzun ve katı bir eğitimden geçtikten sonra Türk Hava Kurumu onaylı sertifika ve lisansa sahip olurlar. Gereken yeterlilikleri sağladıklarını bilmek havadayken size güven verecektir. Uçuşlar sırasında pilotunuzun dediklerine birebir uymak çok önemlidir.

Eğer yamaç paraşütü yapmak ve ilk deneyiminizi yaşamak istiyorsanız bulunduğunuz ildeki olanakları araştırarak, uçuş öncesi doğayla iç içe bir ortamda şehrin gürültüsünden de uzaklaşabilirsiniz. Her anlamda unutulmaz bir deneyim elde edeceğiniz yamaç paraşütü eğer yükseklik korkunuz yoksa mutlaka yaşamanız gereken bir tecrübe. Bulutlara dokunmanın verdiği haz ve özgürlük hissini yaşamak size başka bir bakış açısı kazandıracaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin