istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Ülkemizde her yerde yamaç paraşütü uçuşları düzenleyen kurumlar mevcut. Balıkesir'de yamaç paraşütü içinde tabi ki bu durum geçerli. Balıkesir'de yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız bu hizmeti veren ve uzman eğitmenlere sahip bu kurumlardan herhangi biriyle iletişime geçebilirsiniz. Balıkesir yamaç paraşütü alanlarından en gözde olanı ise Türkmentepe'dir. Bursa yamaç paraşütü alanlarının en popüleri olan Türkmentepe 560 metrelik doğal bir irtifaya sahiptir. Kalkış zemininin çimen kaplı olması da Balıkesir'de yamaç paraşütünü deneyimleyecek olan adrenalin severlere konforlu bir deneyim yaşatacaktır. Balıkesir yamaç paraşütü alanları sadece Türkmentepe ile sınırlı değil. Asartepe, Uçarcıtepe ve Telsiz Tepesi de Balıkesir yamaç paraşütü alanlarından bazıları. Ancak Türkmentepe karşısında bulunan barajın rüzgar etkisiyle Balıkesir'de yamaç paraşütünü deneyimlemek isteyenlere yumuşacık bir uçuş keyfi sağlamakta. Balıkesir'in manzarası eşliğinde unutulmaz bir deneyim yaşamak ve özgürlüğü iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız, yolunuz mutlaka Türkmentepe'ye düşmeli.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü 1980'li yıllarda serbest paraşütçülerin heyecan arayışı ile tepe veya yamaçlarda atlayarak keşfettiği ve bu denemelerden sonra oldukça popüler hale gelmiş bir hava uçuşudur. Serbest paraşüte göre süzülmeyi daha kolay hale getiren ve daha hafif bir şekilde dizayn edilmiştir. Böylece havada saatlerce yol yapabilir ve kilometrelerce yüksekliğe çıkabilirsiniz. Serbest paraşüte göre diğer bir farkı ise inişten sonra katlanarak bir sırt çantası boyutuna kadar küçülmesi ve taşımasının pratik olmasıdır. Yamaç paraşütü dört temel bölüme ayrılmaktadır. Kanat, hava ile dolarak uçuş yapmanızı sağlayan kısma verilen addır. İpler, kanada yaklaştıkça sağlamlığı arttırmak adına iki veya üçe ayrılarak güvenliğinizi pekiştirirler. Kuşam pilotun oturduğu bölüme verilen isimdir; tahta veya plastikten yapıla bilinir. Kolonlar ise ipleri bir arada tutan; iniş ve kalkışta tek bir noktadan kontrol etmeniz olanak sağlayan parçalardır.

Yamaç paraşütü pilotu olmak için katı ve uzun bir eğitimden geçmeniz gerekmektedir. Teorik ve uygulamalı eğitimler sonucu sınavlardan başarıyla geçmeniz halinde Türk Hava Kurumu onaylı sertifikaya ve lisansa sahip olursunuz. Yamaç paraşütündeki ilk deneyiminizde sizlere bu eğitimlerden başarıyla geçmiş uzman pilotlar eşlik etmektedir. Bu tip uçuşlara ise tandem yamaç paraşütü uçuşu denilmektedir.

Tandem Yamaç Paraşütü Uçuşu?

Yamaç Paraşütünü deneyimlemek istiyorsanız, bulunduğunuz ilde bu hizmeti veren kurumlarla görüştükten sonra; uçuşun yapılacağı tepede buluşarak hava koşulları uygunsa tandem yamaç paraşütü uçuşu yapabilirsiniz. Tandem uçuşlar basit olarak pilot ve yolcu olmak üzere iki kişilik yapılan uçuşlardır. Deneyimli bir pilot eşliğinde bu unutulmaz deneyimi güvenle yapmanız sağlanır. Uçuşlar sırasında hem gökyüzünün zevkini sürebilir hem de bu anı ölümsüzleştirmek için video ve fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi