istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Türkiye'nin birçok yerinde popüler olduğu gibi Bursa'da da yamaç paraşütü oldukça rağbet görmekte. Bursa yamaç paraşütü dendiğinde elbette ki akla gelen ilk yer Uludağ olmakta. Yüksekliği ve göreliği ile Bursa yamaç paraşütü için vazgeçilmez bir nokta. Bursa yamaç paraşütünün en önemli noktası olan Uludağ'da Zeyniler Bölgesinde uçuşlar yapılmakta. Bursa yamaç paraşütü için en elverişli bölge olan Zeyniler Bölgesi 845 metre rakıma ve 422 metre yüksekliğe sahip. Bursa'da yamaç paraşütü yapmak isteyenlere oldukça geniş bir alan sunmakta. Ayrıca Bursa yamaç paraşütü için en çok tercih edilen ve ulaşımı en kolay olan bölgedir. Bursa yamaç paraşütü sevenler için rüzgarlar açısından da verimli bir bölge. Zeyniler Bölgesi'nde kuzey, kuzeydoğu ve kuzeybatıdan esen rüzgarlar yamaç paraşütü için biçilmiş kaftan. Ayrıca şehre yakın olmasıyla da iniş alanları oldukça avantajlı.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü 1980'li yıllarda daha fazla heyecan isteyen sporcular tarafından keşfedilen ve serbest paraşütün geliştirilmesiyle bulunan bir hava sporudur. Adrenalin tutkunlarının havalanmak için yamaç veya tepeleri kullanmasıyla keşfedilen yamaç paraşütü oldukça popüler olmuş bir aktivitedir. Yamaç paraşütü yapmak için yolcu da olmaması gereken bazı sağlıksal problemler vardır. Bunlar hamile olmamak, kalp hastası olmamak, sara hastası olmamak, tansiyon hastası olmamak, astım hastası olmamak ve 100 kilogramın üstünde olmamaktır. Eğer gerekli fiziki şartlara sahipseniz geriye sadece pilotunuzun uçuş öncesi güvenliğiniz adına sizi bilgilendireceği kısa bir brifing kalmaktadır. Malzeme olarak ise en önemli şey kuşkusuz ki paraşüttür. Paraşüt genel olarak dört temel bölüme ayrılmaktadır. Bunlar kanatlar, ipler, kuşam ve kolonlardır. Her bölümün farklı bir görevi olmakla birlikte güvenli ve kaliteli bir uçuş yapabilmeniz amacıyla tasarlanmıştır. Kanatlar hava ile dolarak uçuşun gerçekleşmesini sağlarken; ipler ağırlığı dengeleyerek, her biri 100 kilogram kaldıracak güçtedir; kuşam ise oturma bölümüne verilen isimdir ve son olarak kolonlar ipleri iniş ve kalkış sırasında tek noktadan kontrol etme kolaylığı sağlar. Uçuşun yapılacağı yamaca serilen paraşüte yolcu önden bağlanarak, gerekli önlemler alınır. Daha sonra yolcu ve pilot birlikte koşarak kanadın hava ile dolmasını sağlar ve böylece uçuşa başlamış olurlar.

Yamaç paraşütünde profesyonel değilseniz uçuş sırasında size eğitimli bir pilot eşlik edecektir. Bu uçuşlara ise tandem yamaç paraşüt uçuşu adı verilir. Tandem uçuşlarındaki avantaj ise ilk kez deneyimlediğiniz bu heyecan verici sporu yaparken aklınızdan geçen tedirginlikleri pilotunuza danışarak rahatlayabilme olanağınızdır. Aynı zamanda manzara ve özgürlüğün tadını çıkarırken, bu anları ölümsüzleştirerek fotoğraf veya video çekebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi