istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Eskişehir'de yamaç paraşütü yapmak isteyenler için belirli kurumların sağladığı birçok imkan bulunmakta. Genel nüfusunun genç olmasından dolayı Eskişehir'de yamaç paraşütü yapmak oldukça fazla tercih edilebilecek bir aktivite. Türkiye'de yamaç paraşütü eğitimlerinin ve uçuşlarının gerçekleştirildiği en önemli merkezlerden biri olan Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim Merkezi Eskişehir'de bulunmakta. Bu nedenle Eskişehir'de yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız emin ellerdesiniz. Eskişehir yamaç paraşütü alanlarından en önemlisi yine İnönü C Tepesi'dir. Bu tepenin yüksekliği yaklaşık olarak 230 metredir. Anlaşma sağladığınız kurum ile bu tepede buluşarak öncelikle rüzgarın şiddetine ve uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekmektedir. Eğitmenler tarafından hava koşulları onaylanırsa sizin için gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Nasıl Keşfedilmiştir?

1980’li yıllarda serbest paraşüt hali hazırda oldukça rağbet görmekteydi. Fakat o dönemlerde hava sporlarında farklılık arayan bazı adrenalin bağımlısı sporcular, alışılagelmişin tersine dağ yamaçlarından ve tepelerden havalanmayı denediler. Bu denemelerin sonucunda da, aerodinamik yapısı serbest paraşütlerden biraz daha farklı, havada süzülmenin daha kolay olmasını sağlayan, yükte daha hafif paraşütler dizayn edildi. Keşfedilmesinden sonra da yamaç paraşütünün sevilen ve popüler bir spor haline gelmesi de tahmin edilebileceği gibi çokta uzun sürmedi.

Yamaç Paraşütü ve Serbest Paraşüt Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yamaç paraşütünün serbest paraşütten farklarından biri, yamaç paraşütü ile havada saatlerce uçabilmek ve kilometrelerce yüksekliğe çıkmak mümkündür. Ayrıca yamaç paraşütü serbest paraşütten çok daha kolay havalanmaktadır ve yönlendirilmesi de nispeten daha kolaydır. Yamaç paraşütünü serbest paraşüte göre daha kolay yapıla bilinir kılan bir diğer özellik ise paraşütün inişten sonra kolayca toparlanarak bir sırt çantası boyutuna kadar katlanabiliyor olmasıdır. Tabi ki bu iki hava sporu arasında terimsel olarak bazı farklar da mevcut. Örneğin, serbest paraşütte “atlama” terimi kullanılırken yamaç paraşütünde bu eyleme “kalkış” denmektedir. Benzer şekilde “düşüş” yerine de “süzülüş” terimi kullanılmaktadır.

Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Yamaç paraşütü yapabilmek için kuşkusuz ki öncelikle bir paraşüte ihtiyacınız var. Fakat paraşüt bilinenin aksine çokta basit bir yapıya sahip değildir. Paraşütü genel olarak dört ana bölüme ayırabiliriz: Kanat (Kanopi), ipler, kolonlar ve kuşam (harnes). Kanat, adından da anlaşılacağı gibi uçuşa imkan sağlayan parçadır. İçinin hava ile dolması sayesinde havalanmayı sağlayan bu parça pilotun kilosuna, hava koşullarına ve pilotun deneyimine göre değişik şekillerde üretilebiliyor. İpler, kanada doğru yaklaştıkça ikiye veya üçe ayrılarak daha dayanıklı ve sağlam hale gelen iplerin her biri yaklaşık olarak 100 kg ağırlığı taşıyabilecek güçtedir. Askı ipleri ve fren ipleri olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Kuşam ise pilotun oturduğu parçadır. Plastikten veya tahtadan yapılan bir oturma kısmı, sırtın yaslanabileceği bir dayanak, omuz askıları ve kolonlardan oluşur. Son olarak kolonlar, tüm iplerin birleştiği noktada yer almaktadırlar. Kolonlar sayesinde pilot kalkış ve iniş anında tüm ipleri tek noktadan kontrol edebilme kolaylığı elde eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi