Açıklama

Yamaç paraşütü yapmak isteyenler için Türkiye' deki en önemli ve popüler lokasyon Fethiye'dir. Fethiye'de yamaç paraşütü yapmayı unutulmaz kılan en önemli etken ise şüphesiz ki Ölüdeniz'in muhteşem güzelliğidir. Fethiye Ölüdeniz'in eşsiz mavisi ve sakinliği ile her yıl birçok tatilci tarafından ziyaret edilmektedir. Fethiye'de yamaç paraşütü yapmak ve doğanında güzelliği birleşince geçireceğiniz zamanın unutulmazlığı da artmaktadır. Fethiye'de yamaç paraşütü yaparak doğasının güzelliğini farklı açılardan da görme imkanı elde edebilirsiniz.

Fethiye'nin paraşütçülerden sonra keşfedilmesinden sonra, Fethiye'deki en uygun lokasyon Babadağ olmuştur. Fethiye'de yamaç paraşütü yapabilmek için her yıl yurtiçinden veya yurtdışından yüz binin üstünde misafir gelerek yamaç paraşütü uçuşu gerçekleştirmektedir. Bu yüzden dünya genelinde yamaç paraşütü için en elverişli olan lokasyonlar arasında yer almaktadır. Fethiye'de yamaç paraşütü Babadağ'da dört farklı noktadan gerçekleştirilmektedir. Bunlar 1200, 1700, 1800 ve 1960 metre olmak üzere dört farklı noktadan yapılmaktadır. Bu tepelerdeki farklılığın sebebi ise rüzgar yönünün değişik olmasıdır. Rüzgar yönüne göre en elverişli nokta seçilerek o noktadan uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Fethiye'de yamaç paraşütü gerçekleştireceğiniz noktaya geldiğinizde uçuş için gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra, havada 25-30 dakika arası unutamayacağınız bir deneyim yaşayacağınız paraşüt uçuşu gerçekleştirilmektedir. Uçuş sırasın eğitimli yamaç paraşütü pilotları size eşlik ederken sizde video veya fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Uçuş bittikten sonra ise Belce kız sahiline iniş yapılmaktadır. Yamaç paraşütü her yerde unutulmaz bir deneyimken Fethiye'de yamaç paraşütü yapmak ise rüya gibi bir deneyim olacaktır.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü 1980'lerde keşfedilen serbest paraşütün geliştirilmesiyle ortaya çıkan bir hava sporudur. Adrenalin tutkunlarının yamaçlardan veya tepelerden atlamasıyla keşfedilen yamaç paraşütü oldukça rağbet gören bir aktivitedir. Yamaç paraşütü yapmak için kişide aranan bazı kriterler vardır. Bunlar hamile olmamak, kalp hastası olmamak, sara hastası olmamak, tansiyon hastası olmamak, astım hastası olmamak ve 100 kilogramın üstünde olmamaktır. Eğer gerekli fiziki şartlara sahipseniz geriye sadece pilotunuzun uçuş öncesi size vereceği kısa bir brifing kalmaktadır. Teçhizat olarak ise en önemli şey şüphesiz ki paraşüttür. Paraşüt genel olarak dört farklı bölümden oluşmaktadır. Bunlar kanatlar, ipler, kuşam ve kolonlardır. Her bölümün işlevi farklı olmakla birlikte güvenli ve kaliteli bir uçuş gerçekleştirmek amacıyla dizayn edilmiştir. Kanatlar hava ile dolarak uçuşu sağlarken; ipler ağırlığı dengeler; kuşam ise oturma bölümüne verilen addır ve son olarak kolonlar ipleri tek bir noktadan kontrol etme olanağı sağlar. Yamaca serilen paraşüte yolcu önden bağlanır. Daha sonra yolcu ve pilot birlikte koşarak kanadın havalanmasını sağlar ve uçuşa başlamış olurlar.

Yamaç paraşütünü profesyonel olarak yapmıyorsanız uçuş sırasında size eğitimli bir pilot eşlik edecektir. Bu uçuşlara ise tandem yamaç paraşüt uçuşu adı verilir. Yolcu açısından avantajı ise uzman bir pilotla uçtuğunuzu bilerek endişelerinizi bir kenara bırakarak manzaranın ve uçuşun keyfini çıkarabilmenizdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin