istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Hatay'da yamaç paraşütü yapmak ülkemizin her şehrinde olduğu gibi ulaşması oldukça zahmetsiz. Hatay yamaç paraşütü heyecan severeere oldukça güzel imkanlar sunmakta. Hatay yamaç paraşütü denildiğinde ise akla ilk gelen lokasyon İskenderun olmakta. Bu bölgeler rüzgar açısından oldukça verimli olduğundan önceli sörf için oldukça fazla tercih edilirken, artık Hatay'da yamaç paraşütü yapmak isteyenlerinde uğrak noktası haline gelmiş durumda. İniş ve kalkış alanlarında yapılan düzenlemeler sayesinde de daha kolay ve kaliteli uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Hatay yamaç paraşütü noktalarından bir diğeri ise son zamanlarda keşfedilen Samandağ olmaktadır. Kalkış alanı Samandağ'da 500-600 rakımlık sahalarda gerçekleştirilmektedir. Hatay'da yamaç paraşütü yapmak sahil boyu uzanan kıyısı ve denizin mavisiyle bütünleşerek bambaşka bir seviyeye çıkıyor. Samadağ kalkış alanına Dor tapınağı yol ayrımını takip ederek ilk yerleşişm yerlerini geçtikten sonra ulaşabilirsiniz.

Yamaç paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü, serbest paraşütten farklı olarak bir yamaç veya tepeden havalanarak yapılan bir hava sporudur. Serbest paraşüt malzemesinin aerodinamik yapısının hafifletilmesi ile elde edilmiş bir paraşüt yapısına sahiptir. Paraşüt dört ana bölümden oluşmaktadır. Kanat, hava ile dolarak paraşütün kalkışına olanak sağlayan bölümdür. İpler, kanada yaklaştıkça iki veya üçe ayrılan ve ağırlığı kaldıran kısımdır. Kuşam ise tahta veya plastikten yapılan oturma bölümüne verilen addır. Son olarak kolonar ise ipleri tek noktada toplayarak kalkış ve inişte kontrol kolaylığı sağlayan parçalardır.

Yamaç Paraşütünü Kimler Yapabilir?

Yamaç paraşütü yapmak için sizden beklenen kriterler havadayken herhangi istenmeyen bir durumla karşılaşmamanız için beklenmektedir. Bunlar sağlık ile ilgili kriterlerdir. Uçuş yapacak kişilerin hamile olmaması, kalp rahatsızlığına sahip olmamaları, tansiyon hastası olmamaları, sara hastası olmamaları ve astım rahatsızlıklarının olmaması gerekmektedir. Ayrıca eğer 100 kilogramdan ağırsanız da yamaç paraşütü sizin için uygun bir seçenek olmayacaktır. Yükseklik korkunuz varsa havada panikleyerek kaza veya başka şeye yol açmamanız için de uçmanız uygun görülmez. 16 yaşından küçüklerde ise aile onayını almak zorunludur. Daha küçük çocuklarla havada iletişim kurmak ve kontrol etmek zor olacağından dolayı yamaç paraşütü yapılmaz. Saydığımız bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahip değilseniz ve yetişkinseniz yamaç paraşütünün akıl almaz heyecanını yaşamanız için önünüzde hiçbir engel yok.

Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır?

Yamaç paraşütü için belli bir yüksekliğe sahip bir yamaç veya tepe yeterli olacaktır. Tabi ki bunlardan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise hava koşulları ve rüzgarın yön ve şiddetidir. Ülkemiz, yamaç paraşütü sporcuları için coğrafyası gereği tam bir cennettir. En çok tercih edilen yamaç paraşütü noktalarından bazıları ise; Fethiye Babadağ, Denizli Dinamit Tepe, Adıyaman Nemrut ve Erzincan Munzur Dağları gibi noktalardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi