Açıklama

Uçmak çocukluk hayallerimizin arasında başı çeker. Her çocuk bulutlara dokunmanın düşüyle yanıp tutuşur. Uçma tutkusunu yetişkinliğine de taşıyanlar içinse yamaç paraşütü biçilmiş kaftandır. Yamaç paraşütü en güvenli hava sporlarından biri olup, benzersiz deneyimler yaşamanıza olanak sağlar. Ülkemizde 1990'larda popüler olmaya başlayan yamaç paraşütü, ayrıca ulaşması çok kolay bir aktivite. Ulaşımının kolay olma nedenlerinden biri de ülkemizin coğrafyasının yamaç paraşütüne çok elverişli olmasıdır. Yüksek dağlar ve tepelere sahip olan Türkiye'de her ilde yamaç paraşütü yapabileceğiniz lokasyonlar bulabilirsiniz.

Yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız yaşadığınız şehirdeki yamaç paraşütü imkanı sağlayan kurumları araştırmanız ve iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Fakat bundan önce fiziki olarak karşılamanız gereken birtakım kurallar bulunmakta. Kalp hastası olmamanız, sara hastası olmamanız, tansiyon hastası olmamanız, astımınızın bulunmaması ve 100 kilogramdan ağır olmamanız bu fiziki şartlardan başı çekenlerdir. Ayrıca yükseklik korkunuzunda olmaması gerekmektedir. Havada paniğe yol açacak korkularınızın olması sizi ve pilotu zor bir duruma sokar. Bu yüzdende fobinizin olmaması tercihtir.

Yamaç paraşütü yapmanız için gerekli fiziki şartları karşılıyorsanız geriye sadece uçuşun keyfini çıkarmanız kalıyor. Tabi güvenli ve keyifli bir uçuş için ekipmanlarınız da oldukça önemlidir. Paraşütün malzeme kalitesine ve pilotunuzun tecrübesine göre saatlerce havada kalabilir, kilometrelerce yol kat edebilirsiniz.

İstanbul'da Nasıl Yamaç Paraşütü Yapılır?

Şehirleşmenin en üst noktada olduğu İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakasında olmak üzere yamaç paraşütü yapabileceğiniz birkaç nokta bulunmakta. İletişime geçtiğiniz kurumla yamaç paraşütünün yapılacağı lokasyona en yakın yerde buluşabilir ve alana doğru birlikte hareket edebilirsiniz. Avrupa yakasında uçuş yapılan yerlerden biri Çatalca / Ormanlı Köyü'dür. Burada hem köyü gezip organik ürünlerden satın alabilir, uçuştan önce veya sonra piknik yaparak doğayla bütünleşebilirsiniz. Ayrıca İstanbul'da yamaç paraşütü Karaburun ve Silivri'de de gerçekleştirilmektedir. İstanbul Anadolu yakasında ise Karadeniz'in incisi Şile sahilinde de yamaç paraşütü yapabilir, denizin ve gökyüzünün muhteşemliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. İstanbul'da yamaç paraşütü yaparak şehrin gürültüsünden ve yoruculuğundan birkaç saatliğine uzaklaşabilir hem doğanın hem de gökyüzünün keyfini çıkararak tazelenebilirsiniz. Eğitimli pilotlarla yaptığınız bu uçuşu hayatınız boyunca unutamayacak ve bambaşka bir deneyim kazanmış olacaksınız. Havadayken sohbet edebilir, video ve fotoğrafta çekebilirsiniz. İstanbul'da yamaç paraşütü yapmanıza imkan sağlayan birçok kuruluş mevcuttur. Aklınıza dahi gelmeyecek doğa güzelliklerinin içinde İstanbul'da yamaç paraşütü yaparak masalsı bir deneyim elde edebilirsiniz. İstanbul'da yamaç paraşütü yapmanın keyfini yaşayacağınız, uzman yamaç paraşütü pilotlarıyla yapacağınız bu uçuşun adı ise tandem yamaç paraşütüdür.

Tandem Yamaç Paraşütü Nedir?

Tandem yamaç paraşütü iki kişilik yamaç paraşütü ile yapılan uçuşlara verilen addır. Uzun ve disiplinli bir eğitimden geçen yamaç paraşütü pilotları güvenliğinizi sağlamak adına sizinle birlikte uçuş yaparak deneyiminize ortak olurlar. Böylece aklınızdaki endişe veya korkuları pilotunuzla paylaşarak en aza indirebilir ve keyif seviyesinizi arttırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin