istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Ülkemizde her geçen gün popülerliği artan yamaç paraşütü her ilimizde yapılıyor. İzmir'de de yamaç paraşütü yapmak ulaşım açısından oldukça kolay. Macera tutkunları tarafından çokça sevilen yamaç paraşütü, bu hizmeti veren kurumlarla daha da güvenilir hale gelmekte. İzmir'de yamaç paraşütü yapmaksa harika manzarası ile tam bir ayrıcalık. Doğa güzelliği ve tarihi güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan İzmir'e yamaç paraşütü yaparken havadan bakarak bir kez daha aşık olacaksınız. İzmir yamaç paraşütü alanları arasında ilk olarak Ödemiş geliyor. İzmir yamaç paraşütü alanlarından en popüleri Salihli’ye giderken Ödemiş’e yirmi kilometre uzaklıkta yer alan Gölcük Beldesi ile Bozdağ arasında A tepesi mevkiinde Ovacık Köyü’nde. Ayrıca burası Ege bölgesinde yapılan yarışlar içinde en uygun bölge olarak bilinmektedir. Alanın iniş ve kalkış pisti çimenlikten oluşmaktadır. İzmir yamaç paraşütü alanlarından bir diğeri ise Tire Güme Dağı'nda bulunan üç çıkış alanıdır. Bu üç pistin irtifa dereceleri sırasıyla 700, 900, 1100 metrelik kalkış alanlarına sahiptir. Gün içerisinde rüzgarın en uygun olduğu anlarda gönül rahatlığı ile uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü, serbest paraşütten farklı olarak bir tepe veya dağdan atlayarak yapılan bir hava sporudur. Eğimli bir tepeye serilen paraşüt pilotun koşmaya başlaması ile yükselir ve havalanır. Bu sayede unutulmaz deneyimler yaşayacağınız uçuş başlamış olur. Yamaç paraşütü adrenalin bağımlıları için vazgeçilmez bir hava sporu olmakla birlikte oldukça da güvenlidir. Yamaç paraşütü başladıktan sonra uçuş pilotun deneyimine ve malzemelerin dayanıklılığına göre saatlerce sürebilir. İlk denemeleri 1940'lı yıllarda başlayan yamaç paraşütü o günden bugüne kadar malzemelerin kalitesi ve tecrübeler arttırılarak birçok aşamadan geçmiş ve bugünkü durumuna ulaşmıştır. Yamaç paraşütünün kanat yapısı 1980'li yıllardan itibaren kolay havalanan ve kaliteli bir uçuş imkanı tanıyan şu anki yapısına kavuşmuştur. Ülkemizde ise 1990'larda paraşütçülerin Fethiye Baba dağı keşfetmesi ile başlamış ve öncüleri üniversite kulüpleri olmuştur.

Peki size benzersiz bir deneyim yaşatan yamaç paraşütü mekanizması nasıl çalışır?
Öncelikle paraşütün kanat, ipler, kuşam ve kolonlar olarak 4 ana bölümü vardır. Kanatlar hava ile dolarak uçuşu sağlayan bölümlerdir. İpler ise kanatları tutan ağırlık dengesi sağlayan parçalardır. Kuşam tandem uçuşları sırasında ve her zaman pilotun oturduğu tahta veya plastikten yapılan oturma bölümüdür. Son olarak kolonlar ise ipleri bir arada tutan ve pilota yönlendirme imkanı sunan parçalardır. Ayrıca sizden istenen belli kriterlerde bulunmaktadır. Bunlar kalp hastası olmamanız, astım veya tansiyon gibi rahatsızlıklarınızın olmaması, sara hastası olmamanızdır. Bunlara ek olarak 100 kilogramdan ağır olmamanız gerekmektedir. Aranan özelliklere uygunsanız tandem uçuşu yapmaya hazırsınız demektir.
Tandem uçuşlarında sizlere eşlik eden pilotlar uzun ve katı bir eğitimden geçerek teorik ve uygulamalı sınavlara tabii tutulurlar. Bu sınavlardan da başarıyla geçtikten sonra Türk Hava Kurumu onaylı sertifika ve lisansa sahip olurlar. Bunu bilmek uçuş süresince gönül rahatlığı ile pilotunuza güvenmenizi sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi