istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Mersin'de yamaç paraşütü hem birçok kalkış ve iniş alanının olması hem de uygun hava koşullarına sahip olmasıyla bambaşka bir yerde durmaktadır. Mersin'de yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız sahip olduğu birçok tepe sayesinde size en yakın olanı seçerek ve gerekli kurumlarla da iletişime geçerek deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Mersin'de yamaç paraşütü yapmak için seçtiğiniz alan eğer uçuş için elverişli değilse iletişim kurduğunuz firma bu lokasyonu değiştirip uygun alana alabilir. Mersin'de yamaç paraşütü yapılan alanların başında Gelincik Tepesi gelmektedir. Ulaşımı da kolay olan Gelincik tepesi 230 metre irtifa ile Mersin'de yamaç paraşütü yapılabilecek en elverişli bölgelerden biridir. Mersin yamaç paraşütü alanlarından bir diğeri ise Aslanköy Yaylacık Tepesi'dir. 630 metre irtifaya sahip olan saha ayrıca oldukça geniş bir alana sahip olmasıyla da tercih edilebilir bir alandır. Ayrıca Mersin'e uzaklığı 60 kilometredir ve ulaşımı kolaydır. Mersin'de yamaç paraşütü yapacaksanız gidebileceğiniz bir diğer uçuş sahası ise Tarsus Kartepe'dir. Tarsus şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta ve 90 metre irtifaya sahiptir. Üstelik Kartepe yamaç paraşütü eğitimleri için de çokça tercih edilmektedir.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Serbest paraşüte göre daha hafif bir malzemeye sahip bir paraşütle yapılan; havalanmak için rüzgar ağırlık ve kas gücüne ihtiyaç duyan ve bir yamaçtan koşarak yapılan bir hava sporudur. 1980'lerde serbest paraşütten sıkılan adrenalin severlerin yamaçlardan atlayarak keşfettiği yamaç paraşütü, ülkemizde de 1990'larda popüler olmuştur. Paraşüt dört ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar kanat, ipler, kuşam ve kolonlardır. Her bölümün çok önemli işlevleri vardır. Kanat hava ile şişerek havalanmayı sağlar, ipler kanata yaklaştıkça iki veya üçe ayrılan ve ağırlık taşır; kuşam ise tahta veya plastikten yapılan pilotun oturma yeridir; kolonlar ise ipleri bir arada tutan ve kontrol etmeyi kolaylaştıran kısımdır.

Paraşütün atlayışın yapılacağı alana serilmesinden sonra pilotun yürümesi veya koşmasıyla birlikte hava ile dolan kanatlar yükselir ve uçuş başlamış olur. Kaliteli ve güvenli bir uçuş yapmak için hava koşullarının, rüzgarın hızı ve yönünün büyük önemi vardır. Yamaç paraşütü yapacak yolcuda aranan kriterler ise sağlık ile ilgilidir. Astım hastası olmamak, kalp hastası olmamak, tansiyon rahatsızlığınızın bulunmaması, sara hastası olmamak, hamile olmamak ve 100 kilogramdan ağır olmamak bu şartlar arasındadır. Eğer yükseklik korkunuzda varsa uçuş sizin için önerilmeyecektir. Bunun nedeni ise havada paniğe kapılarak yanlış hareketlerde bulunmanız ve istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimalinin olmasıdır. Bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz yamaç paraşütü yapmanız önerilmez. 16 yaşından küçükseniz de uçuş yapmak için ailenizin onayını almanız gerekmektedir. Uçuş öncesi pilotunuzun vereceği kısa bir brifing sizin için yeterli olacaktır. Havadayken de pilotunuzun talimatlarına uymanız gerekmektedir.

Gerekli şartlar sağlandıktan sonra uçuşun keyfini sürebilir, havada video ve fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi