istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Gökyüzünde özgürce uçmak isteyen ve pamuklara doğru yol alırken şehre kuşbakışı izlemek isteyen adrenalin severler için yamaç paraşütü tam aranan spordur. Yamaç paraşütü eğitimli pilotlarla veya gerekli eğitim alındıktan sonra tek başına gerçekleştirilebilen oldukça güvenli bir hava sporudur. Ülkemizde dünya standartına göre daha geç gelişen yamaç paraşütü aslında ülkemizin coğrafyası düşünüldüğünde Türkiye'de en çok gelişmesi beklenen spor dalıdır.

Ülkemiz genelinde oldukça rağbet gören bu hava sporu için Nevşehir'de yamaç paraşütü yapmak ise eşi benzeri olmayan bir deneyimdir. Nevşehir'de bulunan Kapadokya’nın muhteşemliği dünyada bilinen bir durumdur ve bu harika lokasyonda yapılacak bir yamaç paraşütü hayatınızda verdiğiniz en doğru kararlardan biri olacaktır. Nevşehir'de yamaç paraşütünün gelişmesini sağlayan en önemli şey şüphesiz ki Kapadokya'nın turizmdeki etkisidir. Nevşehir'de yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız kesinlikle tek adresiniz Kapadokya olmalıdır.

Nevşehir Yamaç Paraşütü Alanları

Nevşehir'de yamaç paraşütü yapılacak uygun tepeler bulunmaktadır fakat en çok tercih edilen adres kuşkusuz Kapadokya'dır. Nevşehir'de yamaç paraşütü yapmak için gittiğiniz Kapadokya'da önceden iletişim kurduğunuz firmaların tek önceliği ise hava koşullarının uygunluğu olacaktır. Uçuş için en önemli faktör olan rüzgarın hızının 30 kilometre altında olması gerekmektedir. Yamaç paraşütü yamaya çıkacağınız tepelere ise araba veya vinç sistemi ile ulaşmanız mümkün. Nevşehir'de yamaç paraşütünü desteklemek amaçlı Kapadokya'da yapılan etkinliklerde mevcut. Bunlardan en önemlisi ise 'Engelsiz Kanatlar Festivali'. Engelli bireyleri gökyüzüyle buluşturmayı ve Nevşehir'de yamaç paraşütünü desteklemeyi hedefleyen etkinlik oldukça başarılı olmuştur. Nevşehir'de yamaç paraşütü deneyimi Kapadokya'nın eşsiz güzelliği ile de birleşince asla unutmayacağınız anılarınıza bir yenisini daha ekleyeceksiniz.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü 1980'lerde keşfedilmiş ve günümüze kadar pek çok aşama kaydetmiş bir hava sporudur. Adrenalin sevenlere heyecanı bol anlar yaşatan yamaç paraşütü aslında oldukça da güvenli bir spordur. Yamaç paraşütü yapmak için isterseniz eğitimli pilotlar eşliğinde tandem uçuşu yapabilir; isterseniz de gerekli eğitimlerden geçtikten sonra tek başınıza uçuş yapabilirsiniz. Basitçe açıklamak gerekirse, kalkışın yapılacağı alana serilen paraşüt pilotun koşması veya yürümesiyle hava ile dolarak havalanır ve böylece uçuş başlamış olur. Paraşüte bağlı olan ipleri tutan kolonlar sayesinde pilot tek bir elden paraşüte yön verebilir. Mekanizma olarak her ne kadar basit görünse de oldukça katı ve uzun bir eğitim gerektirmektedir.

Yamaç paraşütü yapabilmek için lazım olan en önemli şey ise hava koşulları ve rüzgar yönüdür. Bunlar sağlandıktan sonra sizde aranan şey ise belirli sağlık standartlarıdır. Yani hamile olmamanız, 100 kilogramdan ağır olmamanız, sara hastası olmamanız, tansiyon hastalığınızın olmaması, kalp hastası olmamanız ve astımınızın olmaması gerekmektedir. Bunlar havadayken istenmeyen durumlar yaşanmasın diye koyulan kurallardır. Eğer 16 yaşından küçükseniz de uçuş için ailenizin onayını almanız gerekmektedir. Tüm koşullar sağlandığında size uçuşun keyfini sürmek kalır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi