istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Yamaç paraşütü ülkemizde ve dünya genelinde çok tercih edilen bir hava sporudur. Uçmak insana özgürlüğü zirvede hissettiren bir eylem olması ile birlikte havada geçireceğiniz zaman boyunca her şeyden de uzaklaşmış olacaksınız. Ülkemizde her ilde yamaç paraşütü yapabileceğiniz lokasyonlar bulunmakta. Eğer Sakarya'da yaşıyorsanız Sakarya'da da yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Tabi ki bunun için yapmanız gereken belirli şeyler olacaktır. Bunlardan ilki yaşadığınız şehirde yamaç paraşütü yapmanıza imkan sağlayacak olan kurumla iletişime geçmek olacaktır. Daha sonra sağlamanız gereken gereklilikler ise daha çok fizikidir. Bunlar kalp hastası olmamanız, astım hastası olmamanız, tansiyon rahatsızlığınızın bulunmaması, sara hastası olmamanız ve 100 kilogramdan ağır olmamanızdır.

Ayrıca hamileyseniz de yamaç paraşütü yapmanız önerilmez. Yaşını 16'dan küçükse ailenizin onayını aldıktan sonra yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Fakat belli bir yaşın altındaki çocuklar havada iletişim kurmak zor olabileceği için yamaç paraşütü yapmak için uygun değillerdir.

Yamaç paraşütü yapmak için gereken diğer Bir şey ise şüphesiz ki paraşüttür. Paraşüt kanat, kolonlar, ipler ve kuşamdan oluşan bir hava aracıdır. Kanatlar hava ile dolarak uçmanıza imkan sağlayan bölümlerdir. İpler ağırlığı tutan ve dengeyi sağlayan parçalardır. Kuşam ise oturma bölümüne verilen addır. Son olarak kolonlar ipleri bir arada tutan ve daha kolay yön vermenize imkan sağlayan kısımlardır. Gerekli ekipman ve fiziki şartlar sağlandıktan sonra ise uygun hava koşullarının oluşması beklenir ve uçuş gerçekleştirilir.

Sakarya'da Yamaç Paraşütü

Sakarya yamaç paraşütü alanları son zamanlarda yamaç paraşütü yapmak isteyen bireyler tarafından çokça ziyaret edilen lokasyonlar arasında yer almaktadır. Bu alanlar arasında en popüleri Serdivan şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Kırtepe'dir. Ayrıca buraya yamaç paraşütü için yoğun olarak kullanmasından kaynaklı olarak Paraşüt Tepe'de denir. Sakarya'da yamaç paraşütü yapmak için oldukça elverişli bir alana sahip olan Paraşüt tepe çimen zemine sahip olmakla birlikte 20-30 paraşütün sığabileceği kadar geniş bir alana sahiptir. Sakarya'da yamaç paraşütü yapmak isteyenlerle bu imkanı tanıyan kurumlar bu alanda önceden belirlenen günlerde buluşup, uygun hava koşullarında rüzgar ölçümü yaptıktan sonra uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Hava ve rüzgar faktörüne bağlı olarak gerçekleştirilen uçuşlar 25 ila 30 dakika arası sürmektedir. Sakarya'da yamaç paraşütü için gidilen Paraşüt Tepe'de iniş için uygun koşullar mevcut değilse iniş Kazımpaşa yolu üzerine yapılmaktadır. Sakarya'da yamaç paraşütü yapılan Paraşüt Tepe 230 metre irtifaya sahiptir. Sakarya'da yamaç paraşütü yapmak için en uygun aylar ise Mart ve Ekim ayları arasındadır.

Sizde Sakarya'da yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız gerekli kurumlarla iletişime geçerek, uzman pilotların size eşlik edeceği tandem yamaç paraşütü uçuşunu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havada fotoğraf veya video çekimi yapabilir, uçuş bittikten sonra doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi