istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Yamaç paraşütü yapmak her ilimizde olduğu gibi Samsun'da da çokça yapılan bir spor. Samsun'da yamaç paraşütü yapmak isteyenler kolayca belirli kurumlara ulaşarak bu hayallerini gerçekleştirebilirler. Samsun'da yamaç paraşütü yapmak için elverişli olan birçok lokasyon bulunmakta. Bunlardan ilki Gültepe uçuş alanıdır. Samsun'da yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin uğrak yerlerinden biri olan Gültepe uçuş alanı, Canik merkez ilçesine bağlı bir uçuş alanıdır. Samsun'da yamaç paraşütü yapmak için şehir merkezine sadece 20 kilometre uzaklıktaki Gültepe sahasına gitmeniz yeterlidir. 700 metrelik irtifası sayesinde ve elverişli rüzgar yönü ile saatlerce süren keyifli uçuşlara imkan sağlamaktadır. Samsun'da yamaç paraşütü yapmak için Gültepe'yi seçmenizi sağlayacak diğer bir etken ise kalkış ve iniş alanlarının çimen ile kaplı olması olacaktır. Samsun'da yamaç paraşütü deneyimi yaşayabileceğiniz diğer bir yer ise Kocadağ uçuş bölgesidir. Samsun şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Kocadağ sahası Mayıs ve Kasım aylarında yamaç paraşütü için elverişli rüzgar yönüne sahip olmaktadır. İniş için ise Atakum bölgesi, köylük alanlar ve tarlalar tercih edilmektedir. Samsun'da yamaç paraşütü yapmak için araştırma yaparken karşınıza çıkacak bir diğer lokasyon ise Ladik uçuş bölgesidir. Şehir merkezine 90 kilometre uzaklıkta olan Ladik uçuş alanı, eğim oranı ve iniş alanlarının çeşitliliği ile çok fazla tercih edilmektedir. Samsun'da yamaç paraşütü için önemli olan diğer bir yer ise Kapıkaya uçuş alanıdır. Samsun Bafra ilçesinde Kapıkaya köyünde bulunan uçuş alanı iki kez Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları Festivaline ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Samsun'da yamaç paraşütü denilince Karadeniz'in Ölüdeniz'i olarak bilinen bir lokasyondur. Samsun'da yamaç paraşütü alanlarının diğerleri ise Elmacık Tepesi ve Derbent Tepeleri'dir.

Karadeniz'in eşsiz doğasında yamaç paraşütü yapmak heyecan yaşamanın yanı sıra size bir göz ziyafeti çekme sözü veriyor. Yemyeşil ormanların üzerinde bulutlara dokunarak uçmak, doğayla bütünleşmenizi ve özgürleşmenizi sağlayacak.

Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Yamaç paraşütü zahmetsiz oluşu ve kolay ulaşılabilir oluşu ile popülerliğini arttırmıştır. Yamaç paraşütü yapmak içim öncelikle uygun bir araziye ve uygun meteorolojik şartlara ihtiyaç vardır. Sonrasında ise tabiki uçuşu gerçekleştirebilmek için bir paraşüte ihtiyacınız olacak. Gerekli malzeme ve ortam koşulları sağlandıktan sonra ise sizden istenen gerekli sağlık koşullarına uymanız olacaktır. Paraşüt belirli bir ağırlıkla havalanabildiği için 100 kilogramdan ağır olmamanız tercih edilir. Ayrıca havada istenmeyen durumların oluşmaması için kalp rahatsızlığınızın olmaması, hamile olmamanız, astımınızın olmaması, tansiyon hastası olmamanız ve sara hastası olmamanız gerekmektedir. Eğer bu rahatsızlıklara sahipseniz yükseldikçe değişen basınç veya oksijen düzeyi olumsuz durumlara yol açabilir ve güvenliğinizi tehdit edebilir. Bu yüzden bu sağlık sorunlarına sahipseniz yamaç paraşütü yapmamanız önerilir. Tabi ki bunların yanında ilk deneyiminizde size rehber olacak eğitimli bir pilotta gereklilikler arasındadır. Tüm koşullar sağlandıktan sonra size kalan ise uçmanın dayanılmaz hazzını yaşamaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi