istanbul yamaç paraşütü

Açıklama

Ülkemiz geneli de yamaç paraşütü hizmeti veren kurumlar yamaç paraşütü yapma imkanını Sivas'ta da sunuyor. Sivas yamaç paraşütü yapmak isteyenler için İç Anadolu bölgesinin rüzgar avantajından dolayı oldukça verimli bir bölgedir. Sivas yamaç paraşütü alanlarına baktığımızda en başta Cumhuriyet Üniversitesi'nin yaslandığı Kardeşler Tepesi bulunmaktadır. Bu tepe Sivas yamaç paraşütü alanlarından kuzey rüzgarına uygun olmasıyla ayrılır. Ayrıca ulaşımının da oldukça kolay olması tercih edilme sebepleri arasındadır. Aynı zamanda iniş pisti çimenliktir ve burası üniversitenin üst duvarına karşılık gelmektedir. Tepenin irtifası 200 metredir. Sivas yamaç paraşütü alanlarından bir diğeri ise Kelkit vadisindeki 1500 metrelik tepelerdir. Ayrıca Gölovada da uygun uçuş alanları bulunmaktadır. Sivas'ta yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız seçeneğiniz bol ve uçuşunuz oldukça keyifli olacaktır.

Yamaç Paraşütü Nasıl Keşfedildi?

1980’li yıllarda serbest paraşüt hali hazırda oldukça rağbet görmekteydi. Fakat o dönemlerde hava sporlarında farklılık arayan bazı adrenalin bağımlısı sporcular, alışılagelmişin tersine dağ yamaçlarından ve tepelerden havalanmayı denediler. Bu denemelerin sonucunda da, aerodinamik yapısı serbest paraşütlerden biraz daha farklı, havada süzülmenin daha kolay olmasını sağlayan, yükte daha hafif paraşütler dizayn edildi. Keşfedilmesinden sonra da yamaç paraşütünün sevilen ve popüler bir spor haline gelmesi de tahmin edilebileceği gibi çokta uzun sürmedi.

Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Neler Gerekli?

Yamaç paraşütü yapabilmek için tabi ki öncelikle bir paraşüte ihtiyacınız olacak. Havada kilometrelerce süzülmenizi sağlayan paraşütün yapısı ise görüldüğü kadar basit değil.

Paraşüt 4 bölümden oluşuyor. Bunlar: kanat, ipler, kuşam ve kolonlar. Kanat, adından da tahmin edebileceğiniz gibi uçmanızı mümkün kılan parça. Hava ile dolmasıyla uçuşu mümkün kılan kanat, ayrıca pilotun kilosuna veya deneyimine göre farklı şekillerde de üretilebiliyor. İpler ise havada sizi güvende tutan yani ağırlığını taşıyan parça. Pilotun oturduğu plastik veya tahtadan yapılan kısmın adı ise kuşam. Kuşam da aynı kanat gibi pilota özel üretilmekte. Kolonlar ise tüm ipleri bir arada tutan ve pilotun tek bir noktadan tüm ipleri kontrol etmesini sağlayan bölüm. Yamaç paraşütü yapmak için gerekli bir diğer etkenin ise düzgün bir eğitim olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır?

Türkiye'de yamaç paraşütü için uygun pek çok lokasyon bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ise açık ara Fethiye'de bulunan Babadağ'dır. Bu kadar çok rağbet görme nedenlerinden biri ise 1900 metreden atladıktan sonra, Ölüdeniz manzarasıyla doğaya, maviye ve yeşile doymanızı sağlayacak göz ziyafetidir. Profesyonel sporcuların ise en çok tercih ettiği lokasyon Erzurum Munzur Dağları'dır. Nedeni ise 3250 metre ile sporcular için oldukça tatmin edici olmasıdır. Ayrıca Denizli Dinamit Tepesi, Adıyaman Nemrut Dağı, Kaş Asas Tepesi gibi yerlerde yamaç paraşütünde oldukça popüler olan bazı yerlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü hakkında en fazla sorulan sorulardan birisi uçma zamanıdır. Bu sporda sabah saat 08.00 itibariyle uçuşlar başlar. Akşam ise güneşin batmasına yarım saat kalana kadar spora devam edilmektedir. Zaman olarak uçuş sezonu da en merak edilen konular arasında bulunmaktadır. uçuş sezonu nisan ayı itibariyle başlar Kasım ayına kadar devam etmektedir. genel olarak uçuş için zaman dilimi ve sezonlar bu aralıklarda oluşur.

Yamaç paraşütü yapacaklar için belli bir kilo ve yaş sınırı belirlenmişti. Uçuş sırasında kanatların taşıyacağı ağırlık, sizin ve pilotunuzun kilosu ile birlikte hesaplanır. Ayrıca hava şartları da uçuş için kilo sınırına etki etmektedir. genel olarak üst sınırda 120 kiloya kadar çıkılabilir. Alt sınırda ise 45 kilo olabilir. Elbette yolcuların performansları ve fiziksel özellikleri bu sınırlara etki etmektedir. yaş sınırı olarak 4 yaşına kadar düşüş olabilir. Fakat 18 yaş altında aile izni gerekmektedir. Üst sınırda ise aslında keskin bir sınır bulunmaz. Fakat 85 yaş üstü kronik rahatsızlıklar ve fiziksel yetersizliklerden dolayı uçuş için uygun olmayabilir.

Yamaç paraşütü yapacak yolcuların en çok merak ettikleri konulardan birisi uçuş sonrasında havada ne kadar kalacaklarıdır. Termiğe bağlı olarak değişecek bu zaman diliminde en az 25 dakika havada kalınmaktadır. Pilotlar rüzgar durumuna bağlı olarak yolcuları en fazla sürede havada tutmaya gayret edecektir. standart bir uçuşta yolcular ortalama 35 dakika kadar havada kalabilir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen yolcuların giyimi rahat olmalıdır. Havada geçirilecek zamanda ya da kalkış ya da inişlerde sizi rahatsız etmeyecek kıyafetlerin giyilmesi doğru olacaktır. Özellikle uçuş için seçilecek spor ayakkabıları son derece sağlam olması gerekir.

Yamaç paraşütü yapmak için gerekli malzemeler sizlere ekibimiz tarafından verilecektir. Bunun için sizin sadece su ve güneş gözlükleriniz ile yolculuğa gelmeniz yeterli olacaktır. Uçma aşamasında tüm ayrıntılar ekibimiz tarafından halledilir.

Yamaç paraşütünde tandem uçuş olarak bilinen pilot ile uçuşta herhangi bir ön hazırlığa gerek yoktur. kalkıştan hemen önce ekibimiz tarafından sizlere gereken bilgiler verilir.

Yamaç paraşütü yapmak, İstanbul Extrem tarafından sağlanan güvenlik imkanlarına uygun bir biçimde gerçekleştirilir. Yani sağlıksal bir problemi olmayan kişiler için yamaç paraşütü bir tehlike arz etmemektedir. Zaten ilk kez deneyimleyecek olan kişileri pilotlarımız ile birlikte bir tandem uçuş yapmalarını tavsiye ederiz.

Doğa sporları arasında yer alan yamaç paraşütü genel kapsamıyla diğer spor türlerinden çok daha farklıdır. Normal spor yapan bireylerden farklı olarak daha çok heyecan ve cesaret amacıyla yapılan bir spor türüdür. Kilo verme veya kilo almak gibi hedefler için yapılan spor türlerinden çok daha farklıdır

Yamaç paraşütünü her kişinin yapma şansı vardır. Ancak kilosu 120 kilo ve üzeri olan kişilerin yamaç paraşütü yapması sağlık açısından ve güvenlik açısından sakıncalıdır. Sağlık problemi olmayan ve herhangi bir kısıtı bulunmayan herkes yamaç paraşütü yapabilir. Yamaç paraşütü aktivite olarak eğlenceli bir spor olduğu için her kişinin yapmayı isteyeceği bir şeydir. Ancak söylenilen sağlık koşullarının karşılanmaması durumunda hem pilotlarımızın yaşamını riske atmamak hem de sizin yaşamınızı riske atmamak için uçuşa izin veremeyiz.

İstanbul’dan arayan müşterilerimizin çoğu ilk olarak bu soruyu soruyorlar. İstanbul’un gelişmişlik düzeyinden dolayı böyle yerlerin kalmadığını düşünüyorlar. Ancak biz İstanbul Extrem olarak İstanbul’un her iki yakasına da ayrı ayrı hizmetimizi taşımayı başardık. İstanbul Anadolu yakasında Şile’de bulunan merkezimiz sayesinde Anadolu yakasında yaşayan müşterilerimize hizmet verebiliyoruz. İstanbul Avrupa yakasında yamaç paraşütü hizmetlerimiz için Silivri, Karaburun ve Ormanlı Köyü’nü sizlere tavsiye ediyoruz. İstanbul karmaşasından bıkan herkes için İstanbul’da hala kafa dinleyebileceğiniz yerler ve aktiviteler mevcuttur.

İstanbul Extrem firması olduğumuz için yalnızca İstanbul’da şubelerimiz olduğunu düşünmeyin. İstanbul’un yanı sıra 20 farklı bölgede hizmet verebiliyoruz. İstanbul’un dışında bu bölgeler; İzmir, Ankara, Tekirdağ, Balıkesir, Antalya, Sakarya, Adana, Bursa, Eskişehir, Fethiye, Hatay, Kayseri, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas ve Van olarak sıralanabilirler. Bütün bölgelerimizde eşsiz bir manzarayı hedefliyor ve her seferinde yaşattığımız anın tadını çıkarmanız için profesyonel düzeyde çalışıyoruz.

Dünya çapında bu spor ilk başlarda Fransa ve İsviçre’de Alplerden yapılan atlamalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de bu spor dalı 1985 yılında ilk kez denendi. Serbest atlayış biçiminde yapılan bu aktivite 1995 yılında Türk Hava Kurumu’nun kabul etmesiyle birlikte doğa sporları kategorisinde yerini almış oldu.

Fethiye’de haberlerde gördükleri için insanlar sürekli Fethiye hakkında sorular soruyorlar. Babadağ’dan yapılan uçularımız ile gerçekleşen bu uçuş deneyimi insanları olumlu biçimde etkiliyor. Fethiye’nin Babadağ bölgesinden 4 farklı noktada gerçekleştirilen bu uçuşlarımız ile unutulmaz bir macera fırsatını tatilinize ekleyebilirsiniz.

Sahip olduğum her çalışanımız bütün eğitimlerini tamamlamış ve daha önce çok kez tecrübe edinmiş kişilerden oluşuyorlar. Yani müşterilerimizin uçuş deneyimini en kaliteli hale getirmek için pilotlarımızı sürekli geliştiriyor ve onları test ediyoruz. Pilotlarımızın deneyimleri sayesinde müşterilerimizin güvenli bir uçuş yapması için gerekli bütün tedbirler tarafımızca alınıyor

UÇUŞ KARTI SATIN AL

İstanbul Extrem Uçuş Kartı İle Türkiye'nin İstediğin Noktasında Yamaç Paraşütü Yapabilirsin

Yamaç Paraşütü Eğitimi