Bulutlara Bir Adım Yaklaş 2022

Yamaç Paraşütü
Bulutlara Bir Adım Yaklaş

BULUTLARA BİR ADIM YAKLAŞ

Biz insanlarda tarihin başından beri uçmak saplantılı bir düşünce olmuştur. Bulutlara bir adım yaklaşmak fikri şairlere şiirler yazdırırken birçok mucidi de delirtmiştir. Belki de sadece gökyüzüne bakarken küçüklüğünü fark eden insan, gökyüzüne ulaşamadıkça daha da saplantılı hale gelmiştir. Dünden bugüne insanlık için bulutlara bir adım yaklaşmak en büyük hayallerden biri olmuştur. Günümüzde elbette ki uçaklarla veya diğer araçlarla gökyüzüne de ulaşmış bulunmaktayız fakat gökyüzünde bir kuş gibi özgür olabilmiş değiliz. Fakat belki de buna en yakın hissi bize yaşatan sporlardan biri yamaç paraşütü olmuş durumda.

Yamaç paraşütü yaparken tamamen rüzgarı kullanmanız size gökyüzüne aitmişsiniz hissini oldukça derinden yaşatıyor. Hem kim istemez ki gönlünce uçmayı..

Uçmak bir sürü mite, hikayeye ve şiire konu olmuştur. Bunlardan belki de en çok bilineni İkarus mitosudur.

Dönemin çok başarılı mimarlarından olan Daidalos, onu kıskanan bazı insanların kışkırtması sonucunda sürgün edilerek Girit Adası’na gelir. Daidalos’un geldiğini duyan Girit kralı Minos onu huzuruna çağırır. Minos’un karısının tanrılar tarafından lanetlenmesiyle yarı boğa yarı insan bir çocuğu olmuştur ve başı bu canavarla derttedir. 

Daidalos’a bu canavarı hapsedebileceği bir yer yapmasını emreder. Daidalos zekasını kullanarak bir labirent inşa eder ve Minataurus buraya hapsedilir. Canavarı beslemek için Atina ve çevresinden 7 kadın ve 7 erkek labirente atılmaktadır. 

 

Zamanla Atina halkı bu durumdan bıkar ve isyan eder. Tam da bu sırada beklenen kahraman Theseus gelir. Fakat labirentte yönünü nasıl bulacağını bilemez ve Daidalos’a danışır. Daidalos ise bir yumak ip ile yürümesini ve çıkarken de bu ipi takip etmesini söyler. 

Labirente giren Theseus canavarı öldürür. Bu sırada Theseus kralın kızına aşık olur ve onu alıp Girit’ten kaçırır. Kral olanları duyunca çılgına döner ve labirentin sırrını Theseus’a açan Daidalos’u ve oğlu İkarus’u alıp labirente kapatır. 

Daidolos kendi yaptığı labirentten nasıl çıkacağını düşünürken aklına bir fikir gelir. Kuşların bıraktığı kanatları balmumu ile yapıştırarak kendine ve oğluna kanatlar yapar. Uçmanın büyüsüne kapılmaması için oğluna öğütler verdikten sonra ekler ”Ne alçaktan uç ne de çok yüksekten”

Fakat İkarus havalandıkça uçmanın verdiği özgürlükle büyülenir ve yükseldikçe yükselir. Babasının öğüdünü unutan İkarus gözünü güneşe diker. Güneşe yaklaştıkça kanatları erir ve sonunda kanatsız kalan İkarus Ege denizine düşerek sırra kadem basar.

Bulutlara bir adım yaklaşan ve uçmanın tadını alanların kapıldığı büyüyü bundan daha iyi özetlemek mümkün olamazdı. Yamaç paraşütü ile gökyüzündeyken İkarus’u anlayabilirsiniz. 

Çünkü uçmak sizi hiç hissetmediğiniz kadar hafif hiç olmadığınız kadar özgür kılar. Bunu en net şekilde deneyimleyebileceğiniz aktivitelerden başı çeken ise kuşkusuz yamaç paraşütü.

İkarus’u anlamak ve özgür bir deneyim yaşamak için ülkemizde yüzlere lokasyon bulunmakta. Yaşadığınız şehirde de dilediğinizce yamaç paraşütü yaparak bulutlara bir adım yaklaşabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

İnstagram

+905424922022

bilgi@istanbulextrem.com

Yamaç Paraşütü

Paylaş:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Herhangi bir sorunuz mu var ?

Profesyonel Müşteri Temsilcilerimizden Yardım Alın

Table of Contents

Canlı Destek
Canlı Destek
İstanbul Extrem
Merhaba !
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?